‘Türkçe bilmeyen yabancı doktor Türkiye’de çalışamaz’

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de çalışacak yabancı hekimlerin iyi Türkçe bilen, mutlaka denklik sınavlarını vermiş kişilerden seçilmesi gerektiğini belirterek, "Konuyla ilgili suni tartışmalar oluyor. Bu hususta endişe olmamalı." diye konuştu.

Burada konuşan Bakan Akdağ, 10 yıldır hekim sayısının fazlalığından bahsedildiğini belirterek, “Oysa Türkiye’de sağlık sisteminde yaşanan en büyük problem hekim açığıdır.” dedi. Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölgesinde 52 ülke olduğunu bu ülkeler arasında Arnavutluk, Bulgaristan, Ermenistan, Arnavutluk, Romanya gibi ülkeler bulunduğunu hatırlatan Akdağ, Türkiye’nin hekim sayısında en son sırada yer aldığını dile getirdi. Türkiye’nin hekim sayısında da OECD ülkeleri arasında sonuncu sırada yer aldığını kaydeden Akdağ, “Sağlık hizmetlerini hekim eksikliği ile nasıl iyileştirebiliriz. Hekim sayısı yetersiz, bir de üstüne dengesiz dağıım var. Dağılımın düzensizliği de hekim eksikliğinden kaynaklanıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine hekim gönderemediklerini söyleyen Akdağ, bölgeye hekim gönderebilmek için ücretleri arttırdıklarını, sözleşmeli statü getirdiklerini ifade ederek, “Bu yolla bölgeye 16 bin civarında kişi gönderdik. Biz proje ile 3 bin pratisyen hekim, bin uzman hekim göndermeyi planlamıştık. Ancak bin pratisyen hekim, 200 uzman hekim bölgeye gidebilmek için başvurdu. 2005 yılı ortalamasına göre, doğuya giden pratisyen hekimler 3 milyar 250 milyon, uzman hekimler ise 7 milyar 400 milyon lira gelire sahip oldular. Aldıkları ücretler, analarının ak sütü kadar helal olsun” diye konuştu. Bakan Akdağ, söz konusu ücretleri maaş olarak vermelerinin ise ülke olanakları çerçevesinde mümkün olmadığını vurguladı.

Bazı çevrelerin işsiz hekimlerin bulunduğu yönünde açıklamalarda bulunduğunu aktaran Bakan Akdağ, “Her kuraya çıktığımızda, 100 kişi ise 70 kişiyi ancak alabiliyoruz.” dedi. İzmir, Muğla, Aydın gibi şehirlerde, hekim fazlalığı olması dolayısı ile kadro açmadıklarını hatırlatan Akdağ , “İzmir ile Urfa ve Mardin arasındaki hekim sayısında inanılmaz eksiklik var” dedi. Bakan Akdağ, uluslararası örgütlerdeki istatistiklerle kıyaslandığında ise büyük şehirlerde bile hekim eksikliği bulunduğuna dikkat çekti.

Gerekli yasal düzenlemeler tamamlandıktan sonra Türkiye’ye gelecek hekimlerin çok iyi Türkçe bilmesi ve denklik sınavını vermiş olmaları şartını arayacaklarını ifade eden Akdağ, “Bu konuda hiçbir endişe olmasın. Suni tartışmalar oluyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’de yılda vatandaşların 300 milyon kere hekimlerle karşı karşıya geldiklerini dile getiren Akdağ, “Yani bir vatandaş yılda 4,2 ila 4,3 defa hekime başvuruyor. Sağlık ocaklarında yılda 270 milyon muayene oluyor. Uzman ve asistanlardan oluşan 20 bin hekimin çalıştığı üniversitelerde ise 10 milyon muayene var. 20 milyon muayene ise özel sektörde yapılıyor” dedi.

Türkiye’de toplam 90 bin hekimin bulunduğunu ve bunlardan 20 binin üniversite hastanelerinde çalıştığını aktaran Bakan Akdağ, geriye kalan 70 bin hekimin yaklaşık 5 binin 112 servislerinde ve diğer birimlerde yönetici olarak çalıştığını, geriye kalan 65 bin hekimin ise 300 milyon muayene ile karşı karşıya kaldığını dile getirdi. Bu durumda bir hekimin her gün çalışması halinde bile günde 25-30 hasta ile karşı karşıya kaldığını dile getiren Akdağ, “Ancak bir hekimin her gün çalışmasına imkan yok. Bu durumda günlük bakmaları gereken hasta sayısı 100’e kadar çıkıyor” dedi.

Tıp fakültelerinin yıllık 4 bin 500 mezun verdiğini, buna karşın her yıl 2 bin 500 kişinin ölüm ya da emekliye ayrılma gibi sebeplerden ötürü sistemden ayrılmak zorunda kaldığını aktaran Bakan Akdağ, “Her yıl 2 bin hekim atayabiliyoruz. Bu durumda hekim açığını nasıl kapatabiliriz” ifadesini kullandı.

“HAVA AMBULANS SİSTEMİNİ KURUYORUZ”

Bakan Akdağ, göreve geldikleri günden buyana 700 olan ambulans sayısını bin 400’e çıkartacaklarını aktararak, “2006 yılı içinde ise 600’ün üzerinde yeni ambulans almayı planlıyoruz” dedi. Bu sene içinde 5 adet deniz ambulansını hizmete sokacaklarını ve bu ambulansların daha çok Çanakkale, İstanbul bölgelerinde kullanılacağını kaydeden Akdağ, hava ambulans sistemini de kuracaklarını müjdesini verdi. Akdağ, “Uçak ambulanslarla bu hizmeti başlatmak için çalışıyoruz. 2006 sonu ya da en geç 2007 başında hava ambulans sistemini vatandaşların hizmetine sunacağız” dedi. Akdağ, zor iklim koşullarında kullanılmak üzere yakın bir zamanda, asafaltta da hareket edebilen, paletli kar araçları temin edeceklerini açıkladı.

Bakan Akdağ, 112’ye gelen gereksiz çağrılar konusunda da vatandaşları uyardı. Akdağ, hastaya müdehalede 1 dakikanın bile çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Gereksiz işgal edilen telefon çağrılarının nelere mal olduğunu bilmek gerekir” diye konuştu. Akdağ, ambulanslara yol vermenin de önemine dikkat çekti. Akdağ, “Ambulans sirenini duyduklarında bütün sürücülerin en kısa zamanda sağ çekilerek, ambulansa yol vermeleri gerekiyor” dedi.