Türkçe Dünya Dili olma yolunda

Uluslararası Dil Öğretim Derneği tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatı, beş gün boyunca renkli görüntülere sahne olacak.

9- 14 Haziran tarihlerinde yarışma bölümü Kızılcahamam’da, finali de İstanbul’da yapılacak olan 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyadı’na katılmaya hak kazanan ülkeler sırasıyla şöyle: ABD, Afganistan, Almanya, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Burkina Faso, Burma, Brezilya, Cezayir, Çad, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Endonezya, Etiyopya, Fas, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Gana, Gine, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İtalya, İtalya, Japonya, Kamboçya, Kamerun, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kırım Ö.C., Kolombiya, Kosova, Laos, Letonya, Litvanya, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Malavi, Malezya, Mali, Meksika, Mısır, Moğolistan, Moldova, Moritanya, Mozambik, Nahçivan Ö.C., Nepal, Nijer, Nijerya, Norveç, Orta Afrika Cumhuriyeti, Pakistan, Polonya, R.F. Tataristan, Romanya, Rusya Federasyonu, Senegal, Srilanka, Sudan, Şili, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Türkiye, Türkmenistan, Uganda, Ukrayna, Vietnam ve Yemen.

BİR YILDIR HAZIRLANIYORLAR

Türkiye’deki yarışma için tam bir yıldır hazırlanan 355 yarışmacı, kendi ülkelerinde de bir dizi sınav ve yarışma sonrasında seçilen öğrencilerden oluşuyor. 13-21 yaş arası öğrencilere açık olan yarışma, ülkesinde öğrenim gördüğü dilin dışında yabancı dil olarak Türkçe’yi seçmiş olanlara açık. Ülkesini temsil edecek öğrencinin, önce sınıf, ardından okul, son olarak da okullar arası düzenlenen Türkçe yarışmasında ülkesinde birinciliği kazanmış olması gerekiyor. Ülkeler, tek öğrenciyle katılabildiği gibi takım halinde de yarışmaya katılabiliyor.

2005 öğrenim yılıyla birlikte başlayan yarışma, yıl sonunda sonuçlanıyor ve Türkiye’de düzenlenecek olan olimpiyatla birlikte son buluyor. Final gecesi İstanbul’da adı İstanbul Gösteri ve Kültür Merkezi olarak değiştirilen Myshowland’de yapılacak olan 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyadı 9 kategoride olmak üzere şu dallarda gerçekleşecek: Türkçe Yarışması, Şiir Yarışması, Şarkı Yarışması, Sahne Oyunları Yarışması, Kompozisyon Yarışması, Sunum Yarışması, Resim Yarışması, Hikaye Yarışması, Ülke Tanıtım Stantları Yarışması.

Yarışma kategorilerinden biri olan Türkçe Temel Beceriler Yarışması da kendi içinde alt bölümlerde birincilerini arayacak. Alt kategorilerde; Temel Seviye Türkiye Türkçesi Kategorisi, Temel Seviye Yabancı Dil Türkçe Kategorisi, Orta Seviye Türkçe Kategorisi, İleri Seviye Türkçe Kategorisi, Ana Dil Türkçe Kategorisi bulunuyor. Yarışmayı kazananlara madalya ve para ödülü verilecek.

KÜLTÜR BAKANLIĞI VE TİKA’DA DESTEKLİYOR

Türkçe’yi dünyada daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve Türkçe’yi en iyi öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından beri düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyadı, Kültür Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından da destekleniyor.

Türkçe Olimpiyadı, başladığı günden bu yana katılan ülke sayısının artması nedeniyle bir çığ gibi büyüyor. 2003 yılında 17 ülkeyle başlayan ve bugün 84 ülkeye ulaşan yarışmacı ülke sayısı şimdiden gelecek yıl için 120’ye yükselmiş durumda. Dilini öğrendikleri ülkeyi gören ve insanlarıyla kaynaşan yüzlerce öğrenci ve öğretmen, ülkelerine dönerken beraberinde tatlı anılar da götürüyorlar. İşte bu nedenden dolayı Türkçe Olimpiyadı, Türkiye’nin tanıtımında da büyük rol üstleniyor.

OLİMPİYAT ATEŞİNİ MECLİS BAŞKANI BÜLENT ARINÇ YAKACAK

Türkiye’ye kafileler halinde gelecek olan yarışmacı öğrenciler, Ankara Kızılcahamam’da 9-16 Haziran tarihleri arasında konaklayacak ve buradaki jüri tarafından çeşitli kategorilerde sınavlardan geçirilecekler. 17 Haziran’da İstanbul’a gelecek olan yarışmacı öğrenciler, ülkeler için özel olarak hazırlanmış araçlarla oluşturulacak konvoyla Anadolu yakasından hareketle Avrupa yakasındaki ülke standları fuar alanına gelecek. Konvoy araçlarında her ülkenin olimpiyat şampiyonu yarışmacılar, ülkelerine ait otantik kıyafetlerle bulunacak ve halkla sohbet edebilecek. Aynı günün akşamında olimpiyat konvoyu ile fuar alanına getirilen ateş, Meclis Başkanı Bülent Arınç’a teslim edilecek. Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın dev olimpiyat meşalesini yakmasının ardından 83 ülkeden 355 öğrenci hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı söyleyecek ve ödül töreni başlayacak.

TÜM TÜRKİYE OLİMPİYAT POSTERLERİYLE DONATILACAK

Yarışmaya katılan ülkelerin büyükelçileri, devlet erkanından isimlerin de katılacağı final gecesi öncesinde tüm Türkiye, 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyadı posterleriyle donatılacak. Otobüs duraklarından billboard’lara otobüslerden üst geçitlere, kadar ülke genelinde pek çok yerde 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyadı’nın posterleri olacak.

TÜRKÇE ÖĞRETENE DE ÖDÜL VAR

Yarışmada dereceye giren öğrencilerin öğretmenleri de unutuldı. Öğrencilere Türkçe’yi öğreten öğretmenler de bir anlamda kendi aralarında yarışıyor ve öğrencisinin ödül almasıyla birlikte öğretmen de bir madalya kazanacak.

Yarışma da ayrıca bir de Jüri Özel Ödülü verilecek. Üç dalda, ikişer kişi de Ali Şir Nevai Ödülleri, Gaspralı İsmail Ödülleri ve Karamanoğlu Mehmet Bey Ödülleri’nin sahibi olacak.

GÜÇLÜ SPONSORLAR TARAFINDAN DESTEKLENİYOR

Türkçe dilinin daha da yaygınlaşmasına büyük katkısı olan 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyadı’nda Türkiye’nin önde gelen firmaları da sponsor olarak yerlerini alıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Aytaç, Bank Asya, Ülker, Zambak Yayınları, Colins, Kalebodur, Dilset Yayınları, Graniser Seramik, Romanson, Subaru ve Uğur Mondial, tüm organizasyon boyunca üzerlerine düşen görevi yerine getirecek.