Türkçe karakterler internette!

İnternet adreslerinde artık ö, ç, ş, ı, ğ ve ü gibi Türkçe harfler de kullanılabilecek.

Genel Kocagöncü, yerel basın ve işadamlarıyla görüşmelerde sistemi ve Türkiye’de internet kullanımına yapacağı katkıları anlattı.

Kocagöncü, Pamukkale Üniversitesi’nde düzenlenen “Bilgi Teknolojileri Kongresi 4. Akademik Bilişim 2006” başlıklı konferansta da “İnternette Çok Dillilik” başlıklı bir konuşma yaptı. 2005 Ekim ayında Türkiye’yi TİA ile tanıştıran Netpia, sistemi daha iyi tanıtabilmek amacıyla 9 şehri kapsayacak tanıtım turuna başladı. Turun ilk ayağında Denizli’de yerel işadamları ve basın temsilcileriyle bir araya gelen Genel Müdürü Kocagöncü, TİA’yı ve sağladığı avantajları anlattı. Gelişmiş ülkelerle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler arasında internet kullanım yaygınlığı açısından uçurum olduğunu ifade eden Koray Kocagöncü, “İnternet bugün modern toplumun en önemli unsurlarından biri haline geldi. Hem sosyal hem de ekonomik olarak topluma önemli katkıda bulunuyor ve etkinliği arttırıyor ancak önünde bazı engeller var. Bunlardan biri internet adreslerinin İngilizce yazılması, teknik ön ve son ekler içermesi zorunluluğudur. Netpia’nın geliştirdiği TİA sistemiyle bu zorlukları aşıyoruz.” dedi.

Güney Kore merkezli Netpia şirketi tarafından geliştirilen TİA, internet adreslerinde Türkçe harflerin de kullanılmasına imkan veriyor. Ayrıca son ek (www, org, com, gov) kullanılması zorunluluğu da ortadan kalkıyor.

Mesela Denizli Sanayi Odası’nın internet sitesine, “www.denizliso.tobb.org.tr” yerine sadece “Denizli Sanayi Odası” yazılarak girilebiliyor. Bütün kişi ve kuruluşlar TİA’larını Netpia’nın www.netpia.com.tr adresinden ya da TİA’sından kaydettirebiliyor.

Ana Dilde İnternet Adresi (ADİA) sisteminin hayata geçirildiği Güney Kore’de internet kullanımının arttırğını, e-ticaret ve e-devlet uygulamalarının başarısına önemli bir katkıda bulunulduğunu ifade eden Kocagöncü, “Ülkemizde internet kullanımının arttırılması, sosyal ve ekonomik gelişimimiz açısından büyük önem taşıyor. İnternetin yaygınlaşması, şirket tüketici ve devlet vatandaş ilişkisini ileri bir seviyeye taşıyor. Denizli gerek ticaret ve üretim gerekse turizm sektörlerinde faaliyet gösteren birçok işletmeye evsahipliği yapıyor. İnternetin yaygınlaşması, bu faaliyetlere daha büyük canlılık kazandırılması açısından önemli.” şeklinde konuştu.