Türkçe öğretmeninden ‘Türkçemiz’i sevelim’ kampanyası

İzmir'in Aliağa ilçesinde, Körfez Dershanesi Türkçe öğretmeni Mehmet Yıldırım tarafından "Türkçemiz'i sevelim, koruyalım ve doğru kullanalım" adlı bir kampanya başlatıldı.

Türk dilinde yaşanan yozlaşma ve dilin yanlış kullanılması karşısında şimdiye kadar tespit ettikleri kelimeler ve bunların karşılıklarının bulunduğu klavuzu bütün dershane öğrencilerine dağıttıklarını ve olumlu tepkiler aldıklarını dile getiren Yıldırım, amaçlarının dildeki yozlaşmanın bir nebze de olsa önüne geçmek olduğunu belirtti.

Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden 1998 yılında mezun olan ve sekiz yıldır dershanede öğretmenlik yaptığını belirten Mehmet Yıldırım, Türkçe’nin çok zengin bir dil olduğunu ifade ederek, “Özellikle genç nesiller, dildeki erozyonun kurbanı oluyor. Farkına varmadan dilimize yabancılaşıyorlar. Medyanın ve özellikle televizyon bunda büyük rol oynuyor. Filmler, magazin programları, hattâ tartışma programlarında dahi Türkçemiz yanlış kullanılıyor. Bize ait olmayan kelimeler ağzımızda dolaşıp duruyor. Derslerde öğrencilerimiz heyecanlarını, üzüntülerini, sıkıntılarını kısa yoldan anlatma adına bu kelimeleri ya da seslenişleri tercih ediyor.” dedi.

Klavuzun dağıtılmasından sonra öğrencilerin derslerde ve günlük hayatta yanlış kelimeler kullanmamaya gayret ettiğini gördüğünü belirten Yıldırım, “Dil, bir milletin kültürüdür, bozulursa kültür de bozulur. Dil hepimize aittir ve ortak kullanımdır. Herkesin kendi diline ve kültürüne sahip çıkması gerekir.” diye konuştu.

Mehmet Yıldırım tarafından hazırlanan klavuzdaki bazı yabancı kökenli kelimeler ve yanlış telaffuzlar şöyle:

Anlatımlar:

YANLIŞ DOĞRU

Bugün fulüm Hiç vaktim yok

Trip yapma Tuhaf davranma

Manyak güzel olmuş Çok güzel olmuş

Çok coolsun, jikssin Çok hoşsun

Alolaşırız, cepleşiriz Birbirimizi arayalım

Daral geldi Çok bunaldım, sıkıldım

Kelime telaffuzları:

YANLIŞ DOĞRU

Entivi Neteve

Tivi sekiz Teve sekiz

Empe üç Mepe üç

5 en 1 ka 5 ne 1 ka

Yabancı kelimeler:

YANLIŞ DOĞRU

Pardon Afedersiniz, bağışlayın

Trend Eğilim

Flaş Çarpıcı, gözde

Non stop Ara vermeden, durmadan

Empoze etmek Dayatmak

Argüman Delil, kanıt

Fragman Film tanıtımı