Türkçe Olimpiyadı’nı kazananlar belirlendi

4. Uluslararası Türkçe Olimpiyadı'nın final gecesinde şiir ve şarkı yarışmasında dereceye girenler belirlendi.

Kenan Işık, Osman Yağmurdereli ve Ahmet Özhan gibi ünlü sanatçılarla birlikte jüride Türkçe konusunda hassas isimler olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa İsen, reklamcı Ali Saydam, yazar Ayşe Kulin, gazeteciler Ali Bayramoğlu, Ergun Babahan, Hakkı Devrim, Ömer Lütfi Mete, yönetmen Halit Refiğ, yazar Herkül Milas, Prof. Dr. İskender Pala, spiker Mehmet Akarca, karikatüristler Öznur Kalender, Suat Yalaz ve Necdet Çatak ile Kültür eski Bakanı Prof. Dr. Sait Talat Halman yer aldı.

Jüri şiirde ‘Önden giden atlılar’ eseriyle Ukrayna’dan Elvira Saranayeva’yı birinci seçerken, ikinci Güney Afrika’dan ‘Ey İnsanlık’ şiiriyle Khangelani Mhaleni, üçüncü ise Moğolistan’dan ‘Yağmur’ şiiriyle Battsetseg Tseren oldu. Ülke standlarında ise Kazakistan birinci, Makedonya ikinci, Vietnam ise üçüncü oldu.

Şarkı yarışmasında birinciliği ‘Sen Gelmez Oldun’ parçasıyla Bosna Hersek ile ‘Memleketim’ parçasıyla Belarus paylaştı. Jüri Kırgız Elfira Erkin’i ‘Buruk Acı’yla ikinciliğe layık görürken, üçüncü ‘Ayrılık’ ile Kenya’dan Winnie Ogao oldu.

Bir iş adamı olimpiyata katılan tüm öğrencilere biner dolar vereceğini açıklarken, ödül töreni tüm salonun öğrencilerle birlikte söylediği birinciliği paylaşan ‘Memleketim’ ve ‘Sen Gelmez Oldun şarkıları ile sona erdi.

Eşi Münevver Arınç’la törene katılan Meclis Başkanı Bülent Arınç, olimpiyatı ‘mükemmel’ olarak niteleyerek, “Bunu herkes görmeli, herkese örnek olmalı. Eminim 10. yılda tüm dünya ülkeleri burada olacak” dedi.