Türkçe Olimpiyatlarını tüm dünya ulaşacak

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Kurulu Başkanı Mehmet Sağlam, hedeflerinin Türkçe olimpiyatlarının 10. yılında tüm dünya ülkelerine ulaştırmak olduğunu söyledi.

Dünyada 84 ülkeden 355 öğrencinin katılımıyla gerçekleşmekte olan organizasyonun 10 Haziran Cumartesi günü itibariyle başladığını söyleyen Sağlam ” Bu yıl 4.sü gerçekleşmekte olan bu güzel Türkçe faaliyeti; gerek katılan ülke sayının artmasıyla gerekse sistematiğinin ele alınış şekliyle tam bir olimpiyat niteliği kazanmıştır. Hedefimiz olimpiyatların onuncu yılında Türkçe’yi tüm dünya ülkelerine ulaştırmaktır” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Her Türk dilini çok sever ve onu yükseltmeye çalışır.” sözünü hatırlatarak olimpiyatların amacını; Türkçeyi sevdirmek ve yaygınlaştırmak, Türkiye’yi ve Türk kültürünü dünyaya tanıtmak olarak açıklayan Sağlam “Renkleri, dinleri, dilleri farklı 84 ülkeden gelen ülke birincisi çocuklarımız, birbirleriyle Türkçe konuşuyor, sevgi diliyle buluşuyor ve yarışıyorlar. Milletler arasında barış, dostluk, hoşgörü köprülerinin kurulduğu bu faaliyet tarihe kayıt düşülecek kadar önemli bir misyon ifade etmektedir” şeklinde konuştu.

Çocukların, 13 Haziran akşamına kadar Kızıcahamam Asya Termal Tesisleri’nde yarışacağını ifade eden Mehmet Sağlam; dereceye giren öğrencilerin, 17 Haziran Cumartesi günü İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi’nde son elemelere katılacağını ve ödül töreninde izleyicilerle buluşup ödüllerini alacaklarını kaydetti.