‘Türkçe Yaz Okulu’ programı sona erdi

Yunus Emre Enstitüsü ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 57 farklı ülkeden 300 öğrencinin katıldığı 'Türkçe Yaz Okulu Programı' düzenlenen programla sona erdi.

Yunus Emre Enstitüsü ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 57 farklı ülkeden 300 öğrencinin katıldığı ‘Türkçe Yaz Okulu Programı’ düzenlenen programla sona erdi.

Yıldız Korusu Şale Köşkü’nde gerçekleştirilen törene Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, davetliler ve öğrenciler katıldı. Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde (YETKM) Türkçe öğrenen, yurtdışında Türk dili veya Türkiye ile ilgili bölümlerde okuyan öğrencilerin kabul edildiği Türkçe Yaz Okuluna, Endonezya’dan İngiltere’ye, Beyaz Rusya’dan Sudan’a 300 öğrenci İstanbul’da kapanış programında bir araya geldi. Gecede İstanbul Devlet Modern Folk Müziği sanatçıları sahne aldı. Programda Türkçe öğrenen yaz okulu öğrencileri de birbirinden farklı Türkçe şarkılar ve şiirlerle geceye renk kattı.

Gece de konuşma yapan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, “Yirminci yüzyıl tek dilli toplumların yüzyılı oldu. Yirmibirinci yüzyılın çok dilli toplumların yüzyılı olacağına inanıyoruz. Genç arkadaşlar artık tek dille dünyada kaliteli bir hayat kuramayacaklarını biliyorlar. Onun için başka diller öğrenmek, komşularının dillerini öğrenmek, uzaktaki ve yakındaki kültürleri öğrenmek için yolculuk ediyor üniversitelere gidiyor. İşte bizim yaptığımız da budur. Yurtdışındaki Türk kültür merkezlerinde Türkçe’yi öğretiyoruz. Türk kültürünü tanıtıcı faaliyetler yapıyoruz.” dedi.

Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa S. Kaçalin ise, “Sözlüklerde dil öğreniliyor ama birde yurt dışına gidilince daha ayrı şeyler öğreniliyor. Buraya gelen arkadaşlar sözlüklerde yazmayan bu bilgileri inşallah görmüşlerdir, bulmuşlardır. Ülkelerin güçleri sanayisi, bilim ve teknoloji güçleriyle ölçülüyor ama bide insani yardımları ve insani davranışlarıyla da içinde bulunduğumuz devirde değer kazanıyor. İnşallah Türkiye ve Türkçe bunun için öğrenilen dil özelliğini taşıyacak ve en önde götürecektir.” diye konuştu.