Turkcell Genel Müdürü Ciliv: Türk vatandaşı teknolojide diğer ülkelerden ileri

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Türkiye'de yaşayan insanların, tarihte ilk defa teknoloji konusunda dünyadaki diğer ülkelerden daha ileride olduğunu söyledi.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Türkiye’de yaşayan insanların, tarihte ilk defa teknoloji konusunda dünyadaki diğer ülkelerden daha ileride olduğunu söyledi. Başında Türk ibaresi olan Turkcell’in Almanya’ya gittiğine dikkat çeken Ciliv, “Avrupa’da bir çok ülke var. Türklerin AB’ye girmesini kabul etmiyorlar, ‘hazır değil’ diyorlar. Biz Avrupa’ya kendi markamızla, adında Türk olan Turkcell markasıyla gittik.” dedi.
    Turkcell, şirketlerin mobil teknolojileri kullanım oranlarını ölçümlemek ve karlılıklarını arttırıcı iş yapış modelleri sunmak için başlattığı “MobilŞirket” vizyonu sunumunu Bursa’dan başlattı. Almira Otel’de gerçekleştirilen toplantının ilk oturumunda, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe açılış konuşmalarını yaptı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise Türkiye’nin bu alandaki potansiyeline dikkat çekti. Bu potansiyelin tam olarak gerçekleşmesi için, Türkiye ekonomisini ileriye götürecek, dünyada üst seviyede rekabet edebilecek, dünya şirketi olacak şirketler çıkartmak gerektiğine işaret eden Ciliv, teknoloji ve insan gücünün iyi kullanılması gerektiğini kaydetti.
    Küçük bir demo yaparak Bursaspor’un şampiyonluk kupasını verdikleri görüntüleri ekrana yansıtan Ciliv, sağlık, eğitim, eğlence videoları gibi bir çok olanakla hayatın daha renkleneceğini ifade etti. Mobil iletişim konusunda Türkiye’nin geldiği noktaya da temas eden Ciliv şöyle konuştu:
    “Bugün Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımız, gençlerimiz artık tarihimizde belki de ilk defa teknoloji konusunda dünyadaki diğer ülkelerden geri değil ilerideler. İnanın bu benim de çok net olarak hayatımda hissettiğim bir durum. Mobil iletişim konusunda Türkiye bugün Almanya’dan, Fransa’dan, İngiltere’den, Amerika’dan çok daha iyi bir konumda. Diyeceksiniz ki Süreyya sen atıyor musun, bu nasıl olur? Dostlarım doğrudur, niye çünkü 2008’de, 2009’da dünya krize girdiğinde değil biz frene basmak, dünyada 37 milyon insan işini kaybetti, dünyanın kale denen bankaları battı ya da batmak üzere. Biz o dönemde Türkiye’ye 5 milyar lira yatırım yaptık.”
    Son altı yılda Turkcell olarak 6.2 milyar lira yatırım yaptıklarını, diğer şirketlerin de 4.1 milyar lira yatırım yaptığına işaret eden Ciliv, bu nedenlerle Türkiye’nin iletişim altyapısının diğer ülkelerin önünde olduğunu vurguladı.
    Mobil internet teknolojileri sayesinde her girişimcinin her yerden sadece golleri ve eğlenceyi değil, işleri ile bilgilere ulaşabileceğini dile getiren Ciliv şöyle devam etti: “Bu farklılaşmadır, bu verimdir, bu ileri gitmektir ve bence çok çok çok önemli bir konudur. Artık Türkiye’deki insanlarımız teknoloji konusunda geride değil ilerdeler. Osmanlı İmparatorluğu 250 yıl sonra matbaaya geçmiş, elektronikte geriye kalmışız, buharda geriye kalmışız. Fakat artık gençlerimiz, işadamlarımız mobil iletişim konusunda geride değiller dezavantajlı değiller.”

    TÜRK MARKASI VURGUSU
    Almanya’da hizmete başladıklarını hatırlatan Süreyya Ciliv, ardında Türk yazan bir markanın başarısına dikkat çekti. Ciliv sözlerini şöyle sürdürdü: “Oradaki insanlarımıza Turkcell hizmetini götürdük. Yalnız dikkatinizi çeken bir şey var, hangi markayla götürdük? Turkcell Avrupa markasıyla. Yani Almanya’ya, Avrupa’da bir çok ülke var Türklerin AB’ye girmesini kabul etmiyorlar, hazır değil diyorlar. Biz Avrupa’ya kendi markamızla, adında Türk olan Turkcell markasıyla gittik. Ve inanın yüzde 100 eminim ki orada da başarılı olacağız. Orada ilk hedefimiz 4 milyona yakın Türk vatandaşımız ama onun yanı sıra diğer hedeflerimiz var onları şimdilik açıklamıyoruz, orada da büyümeye devam edeceğiz.”
    Dünyada gerçekleşen teknoloji devrimi ile Türkiye’nin çok ileride olan teknoloji altyapısını bir araya getirmek gerektiğini ifade eden Ciliv, “O yüzden hedef 2015 vizyonu, 2015’de şehirlerimizi, şirketlerimizi, mobil şirket vizyonu adı altında daha çevik, daha akıllı, daha rekabetçi, dünya rekabet edecek, başarılı olacak dünya şirketleri haline getirmemiz lazım. O yüzden Turkcell olarak bütün bildiklerimizi paylaşmamız lazım, iş birliği yapmamız lazım ve sizin başarılı olmanızı sağlamamız lazım.” diye konuştu.

    “YARIN NE OLACAĞINI GÖRECEĞİZ”
    Ciliv, program öncesi gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin, “Yarın genel kurulunuz yapılacak ancak İskandinav ve Rus şirketlerinin Turkcell’i ele geçirmeye çalıştığı yönünde basında haberler çıkıyor. Bunlar için ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi: “Bugün Çarşamba yarın da genel kurul var. Hayırlısı olacak diye düşünüyorum, hayırlı olsun diyorum. Artık göreceğiz yarın genel kurulda ne olacağını. Turkcell yöneticileri olarak işimiz, Turkcell’i insanlara, Türkiye’ye, müşterilerimize en faydalı şekilde yönetmek. Biz ona odaklanmaya devam ediyoruz.”