‘Turkcell hissesi gidecek sermayemiz düzelecek’

KFS CEO'su Kemal Kaya, 2,5 milyar YTL zarar açiklayan YKB'de tüm karsiliklari 'ihtiyatli' ayirdiklarini söyledi. Kaya yüzde 3.6'ya düsen sermaye yeterliligi için 'Çukurova kisa sürede Turkcell'i alacak, rasyomuz düzelecek' dedi

Bir süre önce basin ile yaptigi sohbet toplantisinda bankanin ‘seffaf ve gerçek’ bir bilanço açiklayacagini belirterek Borsa’ya bildiren 2,5 katrilyonluk (2,5 milyar YTL) zararin ilk sinyallerini veren Kaya, bilançoda tüm karsiliklari muhafazakâr bir sekilde tutmanin grubun prensip karari oldugunu söyledi.
“Eminim ki diger Türk bankalarinin açikladigi bilanço rakamlari da böyledir” diyen Kaya, “Bankanin bilançosunda en büyük karsiligi grup (Çukurova Holding) kredilerine ayirdik. Her banka böyle yapmayabilir ancak biz ihtiyatli bakiyoruz. Bu tamamen bizim bankacilik prensiplerimizden kaynaklaniyor” dedi.
Kaya, Yapi Kredi’nin bilanço zararlari nedeniyle sermaye yeterlilik rasyosunun yasal standart olan yüzde 8’in altinda, yüzde 3,6 olmasi probleminin Turkcell hisselerinin satilmasi ile çözümlenecegini kaydetti. Kaya, Çukurova Grubu’nun geri alim opsiyonunu kisa sürede kullanacagini bildirdi.

‘Herkes görevini yapti’
Çukurova Holding’in bankada bulunan yüzde 12’lik Turkcell hisseleri için KFS’ye alim yapacagini bildirdigini belirten Kaya söyle dedi: “Grup bize Turkcell hisselerine verdigimiz opsiyonu kullanacagini bildirdi. Yapi Kredi’de yüzde 12 oraninda, 1 milyar 143 milyon YTL degerinde Turkcell hissesi var. Kisa bir sürede alacaklarini belirtiyorlar. Bankanin içindeki Turkcell hisseleri gittiginde sermaye rasyomuz yüzde 7’ye çikacak, sorun kalmayacak.”
Açiklanan bilanço rakamlarinda geçmis ile bugünkü durum karsilastirmasinda elestirilecek bir tablonun söz konusu olmadigini ifade eden Kaya, Yapi Kredi’nin satin alinmasinda devletin ilgili kurumlari Bankacilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Tasarruf Mevduati Sigorta Fonu’nun (TMSF) görevlerini basari ile yaptiklarini söyledi.
Yapi Kredi Bankasi’nin, sektörün gelecegi üzerinde büyük etkiye sahip oldugunu belirten Kaya, “Kimse bu kadar zarar ne demesin, bankanin ne tür sorunlara sahip oldugu hepsi geçmisteki denetim raporlarinda yer alan konulardir. Herkes sorunun çözümünde gerekli sorumlulugu üstlenmis, görevini yerine getirmistir” seklinde konustu.

‘Fiskobirlik çözümlenecek’
Çukurova Grubu’nun Yapi Kredi’ye olan 790 milyon dolarlik borcunun 10 yil vadede yapilandirildigini hatirlatan Kaya, Hazine ile görüsmeleri devam eden Fiskobirlik alacaginin yakin bir zamanda sonuca baglanmasi umudunu tasidigini söyledi.
“Kalan alacak üzerinde anlasmayi bekliyoruz” diyen Kaya, “Fiskobirlik alacagimiz için bilançoda gereken karsiligi ayirdik. Ancak bu konu Hazine ile yapilan görüsmelerde çözüme ulasacak” dedi.
Kaya, bankanin istirakinde olan diger sirketler ile ilgili henüz bir gelisme olmadigini bildirdi.
Kaya, Yapi Kredi – Koç markalarinin birlesmeleri konusunda da geçen hafta Italyan isadamlari heyetinin Türkiye ziyaretinde Istanbul’da bulunan KFS’nin ortagi UniCredito’nun CEO’su Alessandro Profumo’nun belirttigi gibi, henüz net bir karar alinmadigini söyledi. Birkaç alternatif üzerinde çalisildigini belirten Kaya, “Çalismayi yil sonunda tamamlayacagiz” diye konustu.