Turkcell’in 9 aylik kari 615 milyon dolar

ISTANBUL - Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpinar, 3. çeyrekte Turkcell'in amortisman, faiz, vergi öncesi karinin 615 milyon dolar, net karinin ise 327 milyon dolar olarak gerçeklestigini söyledi.

Turkcell’in 3. çeyreginde 1 milyar 249 milyon dolar gelir elde ettigini belirten Akpinar, “Abone sayimiz bir önceki çeyrege göre yüzde 4.3 artisla 26.7 milyona yükseldi. Zaman itibariyle dakika tüketimleri yüzde 9 artarak 73.4 dakikaya, abone basi aylik ortalama gelir de bilesik bazda yüzde 13 artarak 15.2 dolar oldu. Gelirlerimiz de yüzde 20 artisla 1 milyar 249 milyon dolara ulasti. Amortisman, faiz, vergi öncesi kar 615 milyon dolar, net kar da 327 milyon dolar olarak tespit edildi” dedi.

Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpinar, 2005 yili üçüncü çeyrek açiklamasinda, “Turkcell olarak sektörde yeni abone alma konusunda liderligimizi koruduk. Müsterilerimize sunulan ürün ve hizmetler, gençlere, kurumlara, faturali ve faturasiz hat sahiplerine yönelik sadakat ve baglilik programlari geçtigimiz çeyrekte oldukça etkileyici sonuçlara ulasmamizi sagladi. Makro ekonomik sartlardaki dengelerin korundugu bu çeyregi takiben, hükümetin yil sonu enflasyon ve büyüme orani hedeflerini gerçeklestirmesini bekliyor ve ekonomideki bu istikrarin devam edecegine inaniyoruz. Türk telekomünikasyon sektörüne baktigimizda, rekabette, fiyat bazli agresif kampanyalarin sürdügünü gözlemliyoruz. Türk Telekom özellestirmesinin tamamlanmasi ve Telsim’in 2005 yil sonu itibariyla satisinin sektörde önemli dönüm noktalari oldugunu düsünüyoruz” diye konustu.

Turkcell’in 3. çeyrekte de, “ödenene deger” anlayisi çerçevesinde, müsteri beklentileri ile kendi gelir hedefleri arasindaki dogru dengeyi korumaya devam ettigini hatirlatan Akpinar, “Bu kapsamda müsterilerine segment bazli bir yaklasimla, Indirimli Seçmece, DakikaBizden, KontörBizden, 3000 SMS kampanyasi, Okula Dönüs ve Kullandikça Kazan gibi yeni teklifler, kampanyalar ve tarife seçenekleri sundu. Müsterilere ayrica MobilÖdeme, e-postaci, ÇalarkenDinlet, lMobilMüzik ve MobilVideo gibi ürün ve hizmetler sunuldu” dedi.

Turkcell, uluslararasi alanda, bölge oyuncusu olma hedefini 2005 yilinin üçüncü çeyreginde de sürdürdügüne deginen Akpinar, “Fintur’un basariyla gelismekte olan faaliyetlerinin yani sira, Ukrayna’daki faaliyetlerde de olumlu yönde ilerleme kaydedildi. Fintur International kapsaminda, 30 Eylül 2005 itibariyla Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova’daki GSM faaliyetleri dahilinde geçen çeyrek 4.6 milyon olarak gerçeklesen abone sayisi bu dönem 5.5 milyon oldu. Ukrayna’da life:) markasiyla hizmet veren Turkcell istiraki Astelit, rekabetin yogun olarak hissedildigi bu pazarda, saglam bir is modeli kurma amacina ulasarak 30 Eylül 2005 itibariyla abone sayisini 1.3 milyona çikardi. Iran pazarina iliskin olarak, Turkcell’in, Irancell konsorsiyumu üyeleri arasinda kabul edilebilir bir yapi olusturmaya yönelik çabalari devam etmekle birlikte henüz sonuçlanmadi. Uluslararasi arenada, yeni pazarlar bulma konusundaki çalismalar devam etti. Turkcell grubunun Fintur ile Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova’da, Life:) ile Ukrayna ve KKTCell ile Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti’ndeki toplam abone sayimiz 29.5 milyona çikti” diye konustu.

“TELSIM’IN DEGERI 4 MILYAR DOLARA YAKIN”

Turkcell Genel Müdürü Akpinar sorulari cevaplarken de Telsim ile ilgili bir soruya, “Önemli olan Telsim’in satisiyla kimin pazarda yer alacagidir. Bu bizim için fevkalade önemli. Biz de 13 Aralik’taki Telsim satisinda televizyon ekranina yapisacagiz” dedi. Telsim’in fiyati konusunda da açiklamalarda bulunan Akpinar, Türk GSM sektöründe ikinci durumda bulunan Telsim’in rakamlarini bilmedigini ve sirket röntgenini çekemeyecegini, Turkcell’in ortalama abone basi fiyatinin bugün 400 dolar civarinda oldugunu hatirlatti ve “Telsim’le ilgili kendi beyan ettigi abone bazinda zannediyorum 4 milyar dolara yakin bir bedelle yakin bir rakam ortaya çikar. Bu bedel 2.8 milyar dolarlik muhammen bedelin üzerinde. Telsim’in yüzde 100 kontrol hissesi satilacaktir. Diger yandan bu ülkeye girmenin bir primi, bilet bedeli de vardir. Türkiye hakikaten önemli bir Pazar. Sirketler bunu ödemeye hazir olmalilar. Söz konusu durum fiyatin içine girdiginde satis rakamlari da yükselecektir” ifadelerini kullandi.