Turkcell’in abone sayısı 27.9 milyona ulaştı

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'nin yurtiçi abone sayısı yüzde 19 oranında artışla 23.4 milyondan 27.9 milyona ulaştı.

Dolayısıyla, 31 Aralık 2004 tarihi itibariyle 23,4 milyon olan abone bazında yüzde 19 oranında bir büyüme kaydedildiği ifade edildi.

Açıklamada, 2005 yılının dördüncü çeyreğinde faturalı abone sayısı 5.4 milyon olurken, ön ödemeli abone sayısının ise 22,5 milyon seviyesine ulaştığı belirtildi. Aynı dönemde, Turkcell’in toplam abone bazına katılan net yeni abone sayısının 1 milyon 157 bin olarak gerçekleştiği ifade edilen açıklamada, brüt yeni abone alımlarının yüzde 10’unu faturalı aboneler, geriye kalan yüzde 90’ını ise ön ödemeli abonelerin oluşturduğu vurgulandı.

Yıllık abone kayıp oranının ise 31 Aralık 2004’teki yüzde 9,1 seviyelerine kıyasla, beklentiler paralelinde rekabet dolayısıyla artarak yüzde 10,1 olarak gerçekleştiği, 2005 yılının dördüncü çeyreğindeki üç aylık abone kayıp oranı ortalamasının ise yüzde 2,9 olarak gerçekleştiği, 2005 yılının üçüncü çeyreğindeki abone kayıp oranının ise yüzde 2,5 olduğu kaydedildi.

AKPINAR: ÇİFT HANELİ BÜYÜME ORANLARINI SÜRDÜRMEYİ AMAÇLIYORUZ

Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar ise yaptığı açıklamada, 2005 yılındaki abone bazındaki büyümenin, pazardaki olumlu ekonomik gelişmeler ve düşük seviyelerde kalan abone kayıp oranları ile desteklendiği ve bunun beklentiler paralelinde olduğu ifade edildi.

Akpınar, açıklamada şu görüşlere yer verdi: “2006 yılında da sektörümüzdeki ve abone bazımızdaki büyümenin yavaşlayan bir hız ile sürmesini bekliyoruz. 2005 yılında sektörümüzde önemli değişiklikler oldu. Bu değişikliklerin 2006 yılında pazarda daha farklı bir rekabet ortamı oluşturacağına inanıyoruz. Amacımız, oluşan bu yeni rekabet ortamında, karlılıkla ilgili hedeflerimizdeki dengeyi de gözeterek, pazardaki lider konumumuzu korumak ve yine yeni abone alımlarımızda çift haneli büyüme oranlarını sürdürmektir. Bu doğrultuda, Ödenene Değer yaklaşımımız ile müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentileri paralelinde yeniliklerimiz, hizmet ve ürün tekliflerimiz, süregelen bağlılık programlarımız devam edecektir.”