Turkcell’in abone sayısı patladı

Turkcell’in geçen yıl abone sayısı 3.9 milyon artarak 31.8 milyon kişiye yükseldi.

GSM pazarında yaşanan yoğun rekabete rağmen Turkcell İletişim Hizmetleri 2006’da da abone sayısını artırdı. Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, şirket 2006’da abone sayısını yüzde 14 artırarak, 31,8 milyona kişiye yükseltti. Aralık 2005 tarihi itibarıyla abone bazının 27,9 milyon olduğu hatırlatılan açıklamada, 2006 yılında Turkcell’in toplam abone bazına katılan net yeni abone sayısının 3,9 milyon olarak gerçekleştiği vurgulandı.

POTANSİYEL HÂLÂ YÜKSEK

Turkcell’in faturalı abone sayısının 5,8 milyon, ön ödemeli abone sayısının ise 26 milyona ulaştığı kaydedilen açıklamada, şu bilgiler verildi: ‘’2006’nın dördüncü döneminde, Turkcell’in toplam abone bazına katılan net yeni abone sayısı 0,9 milyon olarak gerçekleşirken, yılın son çeyreğinde alınan brüt yeni abonelerin yüzde 10’unu faturalı, geriye kalan yüzde 90’ını ise ön ödemeli aboneler oluşturdu. Yıllık abone kayıp oranı ise, piyasadaki hızlı büyüme, Turkcell’in büyüyen abone bazı ve yıl boyunca Türkiye pazarında artan rekabet dolayısıyla beklentiler paralelinde, yüzde 10,1 seviyelerinden artarak, 31 Aralık 2006 itibarıyla yüzde 14,7’ye yükseldi. Turkcell, devam eden güçlü operasyonel performansına dayalı olarak, bu yıl için hedeflediği gibi yüzde 38 seviyelerinden daha az olmayan bir AVFÖK (amortisman, vergi, faiz öncesi kâr) marjı ile genel anlamda, şirketin beklentileri paralelinde bir finansal performans sergileyecektir.”

Uluslararası benzer pazarlara kıyasla, penetrasyonun daha düşük olduğu Türkiye pazarının, oldukça iyi bir büyüme potansiyeli göstermeye devam ettiği belirtilen açıklamada, Turkcell’in pazardaki lider pozisyonunu sürdürürken, daha iyi bir finansal ve operasyonel performans sergilemeyi planladığı ifade edildi. Açıklamada, ‘’30 Eylül 2006 itibarıyla, sadece Türkiye’de, lisans bedeli hariç 6,1 milyar dolar yatırım harcaması gerçekleştiren Turkcell, marka imajı, müşteri memnuniyeti, şebeke kalitesi ile olduğu kadar kârlılık alanında da, oturmuş ve uzak ara öncü, en güçlü operatördür’’ denildi.