Türkiye 100 $ laptop projesine katiliyor

Massachusetts Institute of Technology (MIT) Media Laboratuvari Baskani Profesör Nicholas Negroponte, tarafindan tasarlanan 100 dolara dizüstü bilgisayar (Laptop) projesine Türkiye'de katilmak istiyor.

Türkiye ancak 2007 yilindan itibaren bu projeden faydalanacak. Milli Egitim Bakanligi (MEB) Egitim Teknolojileri Daire Baskani Nizami Aktürk Tunus’taki toplantilari takip ettiklerini ve projeyle yakindan ilgilendiklerini söyledi. Aktürk projenin yepyeni konsepte sahip oldugunu belirterek, “Biz projeye dahil olmak istedigimizi belirttik. MIT yetkilileri bu önceligin az gelismis ülkelerle baslayacagini 2. asamada Türkiye gibi ülkeleri dahil edeceklerini belirtti. Yani 2007 yilina kadar beklememiz gerekiyor. Proje çok heyecan verici. Bu çalisma disinda da Microsoft ve Intel gibi firmalarin da bu konuda çalisma yapacagini düsünüyoruz. Fuarda Microsoft’unda 200 dolarlik bilgisayar projesi vardi. Bizim Ögretmenler için dizüstü bilgisayar projesinde fiyatlari asagi çekmeyi basardik ortalama 900 dolara mal ettik” dedi.

ELEKTRIGINI ÜRETIYOR
Televizyon, internet ve oyun için kullanilabiliyor. 500 Mhz islemci bu uygulamalari sorunsuz çalistiracak sekilde tasarlanmis. Bu yönüyle diger dizüstü bilgisayarlardan tamamen farkli. Üstelik geri kalmis ülkelerdeki elektrik problemi düsünülerek mobil çözüm gelistirilmis. Yanindaki kolu elinizle birkaç defa çevirdiginizde yaklasik 10 dakika kullanilacak kadar elektrik üretiyor.