Türkiye 3 bin 500 adet endemik bitkiye sahip çikmayarak büyük bir ekonomik kayba ugruyor

ADANA - Tibbi Histoloji ve Embriyoloji Uzmani Yard.Doç.Dr. Ömer Coskun, Türkiye'de 3 bin 500 adet dünyanin hiç bir yerinde olmayan endemik bitki türünün bulundugunu söyledi.

Geçtigimiz günlerde ithalati durdurulan Aloe Vera (sari sabir) isimli ürüne iliskin tartismalara deginen Coskun, Türkiye’nin son dört yilda Forever Living Pdoduct adli Amerikan sirketinden 30 milyon dolarlik Aloe Vera aldigini belirtti. Saglik Bakanligi’nin talebi üzerine Tarim Bakanligi, içinde mikro organizmalarin kolay üredigi ve uzun vadede kanserojen etkisi olabilecegi iddiasiyla Alo Vera’yi yasaklamisti.

Kleopatra’dan Kizilderililere kadar yaygin bir söhreti olan Aloe Vera’nin vücudun bagisiklik sistemini güçlendirdigini anlatan Yard. Doç.Dr. Coskun, ancak ürünün efsanelerle her derda devaymis gibi sunulmasina karsi çikti. Bir çöl bitkisi olan Aloe Vera’nin benzer türlerinin güney sahillerinde yetistigini vurgulayan Coskun, halk arasinda ‘Sari sabir’ olarak bilinen bu bitkinin Adana’nin her yerinde çok yaygin yetistigini açikladi. Yerli sari sabirdan yararlanmayip, disardan 30 milyon dolar verilerek ithal edilmesini çok aci bir tablo olarak degerlendiren Coskun, “Elindeki sari sabir Anadolu’da çürüsün. Amerika’dan Aloe Vera ithal et. Bitki deyip geçmeyin. Bu Amerikan sirketinin geçen yilki cirosu 2.1 milyar dolardir.” diye konustu.

Özel bitkilerin büyük bir ilaç sanayine dönüstürülmesi halinde Türkiye’nin tüm borçlarini ödeyebilecegini savunan Coskun, binlerce insana da is imkani dogacagini ifade etti. Eczaciligin temelinin binlerce yil kullanilan bitkilere dayandigina isaret eden Coskun, dogaya dönüs akiminin yasandigi günümüzde artik modern çagin insanlarinin da hastaliklarin tedavisinde bitkilere yöneldigini aktardi. Yapay yolla elde edilen ilaçlarin yan etkilerinin bulunmasi, pahali ve tam iyilesme saglamamasi gibi nedenlerle dogal ürünlere her geçen gün biraz daha ilginin arttigini bildiren Coskun, sunlari söyledi: “Yapilan arastirmalarda da sifa kaynagi olduklari kanitlanan bitkilerin faydasi saymakla bitmiyor. Iktidarsizliktan kalp hastaliklarina, böbrek rahatsizliklarindan hazimsizliga kadar pek çok hastalik sifali bitkilerle tedave edilebiliyor.”

Dr. Ziya Özel’in 20 yil önce zakkum bitkisinden kanseri iyilestiren bir karisim bulundugunu açikladiginda bütün ilaç sirketlerinin ve bazi profesörlerin ayaga kalktigini hatirlatan Yard.Doç.Dr. Ömer Coskun, “En komik beyanlari da suydu: ‘No, bilimsel degil’ Yani No’nun faydali olup olmladigi tartisilmiyor. Bilimselligi konusuluyor. Bilimsellik kriterleri de ilaç sanayicilerinin, ürün üretim süreciyle sinirli. Su anda zakkum faz 1 ve 2 deneyleri yapilmis, 3-4 yila kadar kanser ilaci olarak piyasaya çikacak. Nerede mi? Tabi ki Amerika’da… Çünkü biz adami kovduk, aforoz ettik.” seklinde konustu.