‘Türkiye AB ile kriz yaşamaya doğru gidiyor’

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile kriz yaşamaya doğru ilerlediğini savundu.

Ankara, bu protokol çerçevesinde Rum yönetimine liman ve havalimanlarını açması gerekiyor. Ancak Türkiye, KKTC’ye uygulanan izolasyonun kaldırılmadığı sürece Rum yönetimine limanların ve havalimanlarını açmayacağını belirtiyor. AB’de Annan Planı’na evet diyen KKTC’ye yönelik ekonomik yardım yapacağını ve doğrudan ticaret yapacağını vaat etmişti. Bu söze rağmen Avrupa Birliği, doğrudan ticaret yapmaya başlamazken mali yardımı uzun süren müzakerelerin ardından onaylamayı başarmıştı.

Rum lider Papadopulos, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Türkiye şartları yerine getirmezse kriz olacak. Ancak bu kriz Avrupa’nın değil kendinin yaptığ bir kriz olacak.” iddiasında bulundu. Papadopulos, AB üyelerinin Türkiye’yi istediğini ancak herhangi bir adaya ayrıcılık yapmayacakları ifadesinde bulundu. Rum lider Papadopulos, “Türkiye’nin müzakerelere devam etmemesini isteyen yok. Türkiye’nin bir Avrupalı gibi davranmasını ve sorumluluklarını yerine getirmesini istiyorum.” dedi.

Annan Planı’nı reddettikten sonra AB’ye girmeyi başaran ve bu adımların ardından çözüme yanaşmayan Rum lider, yeni şartların gözönüne alınması ve anlaşmanın kesin olması halinde müzakerelere başlayabileceğini savundu. Papadopulos, “Türk tarafı kabul etmesi halinde müzakerelere gelecek hafta başlayabiliriz.” iddiasında bulundu.