“Türkiye AB kapısında bekletilmemeli’

Özbekistan'ın önde gelen gazetelerinden Mahiyet'te,Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne alınmasıyla ilgili kaleme alınan makalede, " AB, Türkiye'nin Müslüman kimliğini engel olarak görmemeli" yorumu yapıldı.

“Dini, maneviyatı, milli değerleri ve yaşam tarzı farklı olan 70 milyonluk bir halk nasıl Avrupa çatısı altında yer alır?” başlığıyla İbrahim Normatov tarafından kaleme alınan makelede, Türkiye’nin, AB ailesine dininden dolayı alınmaması Müslüman alemini de rencide edeceğine dikkat çekildi.

Makalede: “Türkiye gibi Müslüman bir ülkenin Avrupa Birliği’ne kabul edilmesi durumunda Avrupa’nın kültürel değerlerinin rengi değişmeyecek. Avrupalı Hıristiyanlar için kültürel değerler ne kadar değerli ise, Avrupalı Müslümanlar için de kendi kültürel değerleri o kadar gereklidir” denildi. Yazıda ayrıca “Kendilerini demokrasinin sütunları olarak kabul edenlerin, Müslüman dünyasının değerlerini hor görmemesi gerektiği vurgulandı.

Söz konusu makalede “Müslüman Dünyası için de demokrasi lazım. Ama Müslüman Dünyası demokrasi adı altında başkalarının hayasız yaşam tarzını aynen benimseyemez. Bizim kanımızda Doğu’ya özgü şuur, düşünce, ahlak, kültür ve maneviyat mevcut. Neden biz Batı’nın yaşam tarzına olduğu gibi kabul edecekmişiz” cümleleri yer alıyor.