Türkiye-ABD İlişkileri Konferansı

Amerikan-Türk Konseyinin (ATC) "29. Yıllık Türkiye-ABD İlişkileri Konferansı", 11-14 Nisan arasında Washington'da düzenlenecek.

ATC’nin açıklamasına göre, konferansa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jim Jones, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner ve ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı James Cartwright konuşmacı olarak davet edildi.

Konferans kapsamında savunma ve güvenlik konuları, telekom ve dijital medya, enerji ve altyapı, sağlık hizmetleri ve tıbbi ürünler, bankacılık ve finans, tarım ürünleri ticareti ve gıda endüstrisi gibi konular ele alınacak.

Açıklamada, “Yaklaşık 30 yıldır ATC, Türk ve Amerikalı liderler arasındaki en büyük buluşmaya ev sahipliği yaparak, mevcut ve geleceğe dair ekonomik, kültürel ve siyasi hedeflerin belirlenmesi, ortaklıkların güçlendirilmesi ve genişletilmesi için mümkün olan en iyi fırsatı katılımcılara sağlıyor” denildi.

ATC’nin yıllık konferansları, her iki ülkeden seçkin konuşmacıların da aralarında bulunduğu 600’den fazla katılımcısıyla, iş ilişkilerinin geliştirilmesi, ürün tanıtımı, üst düzey hükümet ve askeri yetkililer arasında temas kurulması ve bilgi alışverişinde bulunulması açısından fırsatlar sağlıyor.

Geçmişte konferansa konuşmacı olarak katılanlar arasında ABD Savunma Bakanı Robert Gates ve eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da bulunuyor.