‘Türkiye AB’ye İzmir kapısından girecek’

Ege Üniversitesi (EÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen 9. İktisat Öğrencileri Kongresi'nde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Türkiye, Avrupa Birliği'ne (AB) İzmir kapısından girecek." dedi.

EÜ Kültür Sanat Evi’ndeki kongrenin açılış konuşmasını yapan EÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rezan Tatlıdil, kongrenin amacının AB genişleme sürecinin günümüze kadarki gelişimini ele alarak Türkiye ile AB ilişkilerinin Türk ve Avrupalı gençler tarafından tartışılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

İzmir’in ülkenin batıya açılan bir kapısı olduğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu ise, “İzmir, ülkemizin referans şehridir. İnsanıyla, bilgi birikimiyle, girişimci gücüyle böylesine nitelikli bir şehre sahip olmak hepimizin gurur kaynağı.” dedi.

AB yolculuğunda gençlere önemli görevler düştüğünü savunan Kocaoğlu, “Ülkemiz genç bir nüfusa sahip. Bu durum bize avantaj ve kazanç getirecektir. Avrupa normlarına ulaşmış bir şehirde yaşamaktayız.” diye konuştu.

EBSO Başkanı Taşkın, AB’nin 50 yıldır Türkiye’nin gündemini meşgul eden bir konu olduğunu vurgulayarak, “İzmir, AB standartlarının üzerinde. Ben İzmir’i AB’ye yakın sayıyorum.” dedi.

Türkiye’nin AB macerasının herkesin hayatında önemli bir rolü olduğunu kaydeden İZTO Başkan Vekili Kazançoğlu da, üye olma çalışmalarının her adımının izlendiğini söyledi. AB’nin küresel gücünün artmasının ekonomik olduğu kadar siyasi olanaklarda da söz sahibi olmasına bağlı olduğuna değinen Kazançoğlu, “Önümüzdeki 15 yılda büyük değişiklikler olacak. Zor bir süreç içine girmiş bulunmaktayız. Bu süreçte sadece Türkiye değil, AB de değişecek. Üyelikse sadece mevzuat uygulamalarından ibaret olmayacak.” diye konuştu.

Uluslararası ilişkilerin ülke için hayati öneme sahip olduğunu belirten EÜ Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır ise şunları söyledi: “Türkiye, uluslararası ilişkilerde akıllı ve ciddi politikalar izliyor ancak ülkemizin AB’ye giriş sürecinde çağdaş olması bir ön şarttır. Bu sebeple bilim ve teknolojide ilerlenmesi gerekiyor. Ege Üniversitesi, AB sürecinde deneyimli ve bilgili gençler yetiştirmek için elinden geleni yapıyor.”