Türkiye Almanya’dan PKK’lı Ayata’nın iadesini istedi

Türkiue, PKK'nın üst düzey elebaşlarından Muzaffer Ayata ile Hizbullah'ın elebaşı Altsoy'un iadesini istedi.

Almanya, 6 yıl önce iadesi diplomatik girişimler sonucu talep edilen İsa Altsoy’u ülkesinde ikamet etmediği gerekçesiyle redettmişti.
Almanya, Türkiye’de katıldıkları silahlı eylemlerden dolayı bir süre önce Eşref Kızılay ile Mehmet İltaş’ı iade etti. Türkiye, bunun üzerine terör örgütü PKK’nın Avrupa Sorumlusu olduğu iddiasıyla Almanya’da tutuklanan Muzaffer Ayata’nın da iade edilmesi için Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’yü harekete geçirdi. Ayata ile ilgili düzenlenen iade talepnamesini Adalet Bakanlığı, iade sürecinin başlatılması için yeterli bulmayarak iade ederken terör örgütünün elebaşlarından Ayata’nın örgüt içindeki faaliyetlerine ilişkin ayrıntılı bilgi, belge ve doküman ile konumu hakkında detaylı bilgi istedi. Muzaffer Ayata ile ilgili eksikliklerin tamamlanmasından sonra Adalet Bakanlığı Alman hükümetinden iade işlemlerinin gerçekmeşmesini istedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, Muzaffer Ayata ile ilgili kapsamlı dosyayı Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Dosyada Ayata’nın 20 yıl tutuklu kaldıktan sonra 2003 yılında yurt dışına çıktığı, terör örgütünün siyasallaşma çabalarını geliştirmek amacıyla bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın isteği üzerine Almanya’ya gittikten sonra Alman polisi tarafından Mannheim tren garında 11 Ağustos 2006 tarihinde ‘PKK-Kongra-Gel adına faaliyet yürütmek’ suçundan tutuklandığı belirtildi.

Dosyada terör örgütü yöneticisi Ayata’nın 1982 yılında Türkiye’de yakalandığı, dönemin sıkıyönetim mahkemelerinde görülen ‘PKK ana davası’ sanıkları arasında bulunduğu, 20 yıl tutuklu kaldığı ve bu süre içerisinde PKK’nın cezaevlerindeki genel sorumluluğunu yaptığı bildirildi. Dosyadaki bilgilere göre, 2003 yılında serbest kalan Ayata, aynı yıl PKK’nın siyasallaşma faaliyetlerini geliştirmek ve örgütün Avrupa ile olan ilişkilerini yumuşatmak amacıyla Abdullah Öcalan’ın isteği üzerine Almanya’ya gitti. Alman hükümetinden iltica talebinde bulunan Ayata’nın, mali işler sorumluluğunu yaptığı kaydedildi. Ayata’nın, PKK’nın talimatıyla 2000 yılında Frankfurt’ta kurulan sözde Kürt İşadamları Birliği’nin (Karsaz) başına getirildiği, bu birliğin kongresinde Kürt işadamlarından topladığı yüksek miktardaki parayı PKK’nın Almanya’daki hesaplarına artardığı ifade edildi.

Muzaffer Ayata’nın Almanya, Fransa, Avustralya, Hollanda, Belçika, İsveç, Kanada ve Bulgaristan’da faaliyet gösteren PKK kontrolündeki yaklaşık 500 şirketi Karsaz adı altında koordine ettiği belirtildi. Bu bilgiler ışığında Ayata’nın Türkiye’ye teslim edilmesi istendi.

6 YIL ÖNCE HİZBULLAH LİDERİNİ TESLİM ETMEMİŞLERDİ
Almanya’da kaldığı istihbarat birimlerince tespit edilen terör örgütü Hizbullah’ın lideri ve ‘Şura’ üyesi olan Batman’ın Gercüş İlçesi nüfusuna kayıtlı olan İsa Altsoy da 6 yıl önce Almanya’dan iadesi edilmesi istenmişti. Alman makamları Altsoy’un ülke topraklarında barınmadığı gerekçesiyle iade talebini kabul etmemişti.

Kapatılan Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı’nca hazırlanıp Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne gönderilen iade talepnamesinde, Hizbullah’ın 1990’lı yıllardan itibaren yaygın terör eylemlerine başvurduğu hatırlatıldı. Talepnamede İsa Altsoy’un, öncelikle PKK sempatizanları ve kendilerine rakip gördükleri diğer İslami örgüt mensupları ile toplumun her kesiminden kendilerine karşı olan kişileri katlettiği, terör örgütü Hizbullah’ın kurucusu ve lider kadrosunda yer aldığı, örgütün siyaset ve stratejisinin belirlenmesinde etkin rol oynadığı bildirildi.

Altsoy’un 1992-95 yıllarında Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa’da örgütün sözde askeri kanat sorumlusu olduğu ve çoğu ölümle sonuçlanan birçok kanlı eylemin bizzat talimatını verdiği belirtilen ve Alman hükümetine sunulan talepnamede şu ifadelere yer verilmişti:

“Sanığın kırmızı bültenle uluslararası düzeyde arattırılması ve yakalandığında ülkemize iadesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır. Türk İç Hukuk Mevzuatı’na göre sanığın işlediği suç siyasi, askeri ve mali bir suç olmayıp terör suçudur. Sanık, Almanya’dan Türkiye’ye iade edilmesi halinde sadece Türkiye’de işlediği suçlardan dolayı yargılanacak, başka suçtan dolayı yargılanması gerekmesi halinde iade işlemini gerçekleştiren ülkeden izin istenecektir. İadeyi gerçekleştiren ülke izin vermemesi halinde Altsoy’un suçu sabit görülse bile yargılanmayacaktır.

Ayrıca iade talepnamesinde belirtilen cezadan daha ağır ceza kendisine verilmeyecektir. Adı geçen, Türkiye’nin imza attığı Birleşmiş Milletler, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Temel Özgürlükleri Koruma Sözleşmesinde tanınan hak ve güvencelerden de yararlanabilecektir. Suçluların iadesine dair Avrupa sözleşmesinin 16’ıncı maddesi ve 1/d,e, f bendleri gereğince, İsa Altsoy’un uluslararası düzeyde interpol tarafından kırmızı bülten ile aranıp, yakalandığında ülkemize iade edilmesi sağlanıncaya kadar geçici olarak tutuklanması talep eder, yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.”