“Türkiye Avrupa ile Doğu arasında köprü olamaz”

Avusturya'nin başkenti Viyana'da geçtiğimiz gün tanıtımı yapılan bir kitapta Türkiye, Avrupa ile Doğu arasında köprü olamayacaği ifade edildi.

Aralarında Avusturya’nin Türkiye’deki eski Savunma Ataşesi Helge Lerider’in de bulunduğu beş yazar tarafından yazılan kitapta, Türkiye’nin ne Şark ile Avrupa arasında ‘köprü’ olmaya, ne de Avrupa’nın ‘ön karakolu’ olmaya elverişli olduğu yönünde ifadeler yer alıyor.

Yazarlardan biri olan Savunma Bakanlığı mensubu Erich Reiter, Birliğin Türkiye’nin katılımı halinde, Irak ile İran’daki ihtilaf merkezlerine iyice yakınlaşacağı, ülkenin bölgede Avrupa’nın stratejik çıkarlarını korumak yerine, yalnız kendi stratejik hedeflerini izleyeceğini belirterek, uyarıyor. Güvenlik uzmanı Reiter kitabın tanıtımında, AB’nin askeri açıdan Türkiye’den zaten kazanç sağlamayacağını, ayrıca ülkenin Müslüman dünyası ile iyi ilişkiler kurmaya da katkısı olmayacağını, çünkü laik Türkiye’nin Müslüman dünyasında pek itibarı olmadığını iddia etti.

Der Standard gazetesinin haberine göre, kitabın tanıtımına davetli olanlar arasında yer alan yabancı karşıtı Özgürlükçüler Partisi’nin Parlamento Grubu Başkanı eski Savunma Bakanı Herbert Scheibner ise, Türkiye’nin geniş kesimlerinde Avrupa ilkelerine uyulmadığını iddia etti. Scheibner hangi ilkeleri kastettiğini belirtmedi.