‘Türkiye Barışını Arıyor’

Türkiye'nin önde gelen akademisyenleri ve aydınları, "Kürt Sorunu"nu tartışmak üzere bir araya geliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt sorununun bölgeye yapılan yatırımlarla çözüldüğüne ilişkin açıklamaları “Kürt Sorunu”na ilişkin tartışmaları alevlendirirken, Türkiye’nin önde gelen akademisyen ve aydınları sorunun çözümüne yönelik fikir üretmek amacıyla iki günlük bir konferans düzenliyor.

SEZER VE ERDOĞAN DA DAVET EDİLDİ

Demokratik Barış İnisiyatifi’nin katkılarıyla, 13-14 Ocak’ta İçkale Otel’de düzenlenecek konferans, “Türkiye Barışını Arıyor” başlığını taşıyor.

Konferansa akademi, medya ve siyaset dünyasından yaklaşık 50 konuşmacı katılacak. Açılış konuşmalarını Yaşar Kemal ve Vedat Türkali’nin, kapanış konuşmasını ise Mehmet Uzun’un yapacağı konferansa, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Bülent Arınç da davet edildi.

AKADEMİ, MEDYA VE SİYASET DÜNYASININ ÖNEMLİ İSİMLERİ KATILIYOR

Konferansa akademi dünyasından Prof. Dr. Doğu Ergil, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu, Prof. Dr. Mithat Sancar, Prof. Dr. Mümtazer Türköne, Prof. Dr. Mehmet Cengiz Güleç, Prof. Dr. Gençay Gürsoy ve Dr. Cengiz Aktar’ın yanı sıra medyadan Semih İdiz, Ferai Tınç, Doğan Tılıç, Mustafa Karaalioğlu, Ece Temelkuran ve Ragıp Duran, emek örgütlerinden DİSK, HAK-İŞ, KESK başkanları, siyasetçilerden ise CHP eski Genel Başkanı Altan Öymen, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile ÖDP, EMEP, SDP, SHP, DYP yöneticileri ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Gaziantep eski Belediye Başkanı Celal Doğan katılacak.

“KÜRT SORUNU”NA İLİŞKİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ TARTIŞILACAK

Konferans, iki gün boyunca altı oturum halinde gerçekleştirilecek. Her oturumda iki grup, iki konu başlığı altında tartışma yürütecek. İlk günkü oturumlarda “Anlaşmazlıkların Şiddet Dışı Barışçıl Yöntemlerle Çözümü”, “Çatışma Nedenlerini Ortadan Kaldırmaya Yönelik Hukuksal, Siyasal Ve Ekonomik Yaklaşımlar”, “Farklı Toplumsal Kesimlerin Barış Ortamına Yönelik Rolü” konuları tartışılacak. İkinci gün ise “Medya Ve Barış Kültürü Barışın Dili Empati Ve Diyalog Kültürünün Geliştirilmesi”, “Barış Üzerine Siyasi Görüşler”, “Barışı Programlamak” konuları masaya yatırılacak.

“KONFERANSIN AMACI, BARIŞI PROGRAMLAMAK”

Konferansla ilgili bazı gazetelere verilen tam sayfa ilanlarda, konferansın amacının “Kürt Sorununun barışçıl ve demokratik bir çözüme kavuşması için; her türlü şiddeti ve ayrımcılığı reddeden, çözümü Türkiye’nin iç dinamiklerinde arayan, yaşananların, herkesin ortak acısı olduğu gerçeğinden hareket eden, sosyal barışı, sosyal adaletten ayrı düşünmeyen, bir toplumsal mutabakat sağlamaya yönelik çabaları güçlendirmek ve barışı programlamak” olduğu kaydedildi.

Konferansın çağrıcılar grubu içerisinde Akın Birdal, Aydın Çubukçu, Ayhan Bilgen, Celalettin Can, Doğu Ergil, Eşber Yağmurdereli, Hrant Dink, M.Cengiz Güleç, Orhan Doğan, Raffi Hermonn, Ragıp Duran, Sezgin Tanrıkulu, Songül Erol Abdil, Tarık Ziya Ekinci, Vedat Türkali, Yavuz Önen, Yusuf Alataş ve Ziya Halis gibi çeşitli kesimlerden çok sayıda tanınmış isim yer alıyor.