Türkiye bir mozaik olsaydi adi Mozayikistan olurdu

ANKARA - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Baskani Devlet Bahçeli, Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in "Türkiye bir mozaiktir" sözüne tepki göstererek "Türkiye bir mozaik olsaydi adi Mozayikistan olurdu" dedi.

AK Parti iktidari döneminde bölücü faaliyetlerin artigini ileri süren Bahçeli, Erdogan’i terör yandaslarini cesaretlendirecek açiklamalarda bulunmakla suçladi.

PKK terör örgütünün Hakkari’yi pilot bölge olarak seçtigini belirten Bahçeli “Basbakan Erdogan ve AKP yetkilileri Semdinli olaylari sonrasindaki beyanlariyla devletin pesinen suçlanmasini adeta hakli göstermeye çalisan bir aymazlik ve sorumsuzluk sergilemistir” diye konustu.

Semdinli’de yasanan olaylarin aydinlatilmasi gerektigini ifade eden Bahçeli “Devlet olmanin geregi, olayi aydinlatarak sorumlulari adalete sevketmek iken, hükümet ‘sonuna kadar gidilecek, bedel ödettirilecek’ gibi beyanlarla tahrikçi ve intikamci duygulari kasimis, terör örgütünün propagandasina malzeme olmustur” iddiasinda bulundu.

Bahçeli, Erdogan’a yönelik elestirilerini “Türkiye’deki terör sorununu, etnik bir kimlik sorunu gibi gösterip siyasi çözüm reçeteleri sözü veren, Türkiyelilik kimligini savunan ve Türk Milleti kavramindan rahatsiz olan Basbakan, AB baskisi ve siyasi kazanç hesabiyla ayrilikçi hevesleri oksamasinin neye mal olacagini hala idrak edemedigini göstermistir” diye sürdürdü.

Basbakan’in ‘üst kimlik-alt kimlik’ tanimlamalarini zirvalamak olarak degerlendiren Bahçeli, Erdogan’inTürkiye’nin mozaik oldugu yönündeki açiklamalarina ise ” Türkiye mozaik olsaydi adi mozayikistan olurdu. Türkiye’ye Türkiye diyorsa bu ismi Türk Milleti’nden almaktadir” ifadesini kullandi.

Türkiye’nin Dogusu’nda yasanan olaylarin Kuzey Irak’ta olusturulan otonom yapidan bagimsiz degerlendirilemeyecegini belirten Bahçeli, Kuzey Irak’ta ki yapilanmanin Türkiye’deki ayrilikçi emeller için cazibe merkezi haline geldigini söyledi. MHP Genel Baskani, Pesmerge lideri olarak niteledigi Barzani’nin Türkiye’yi hedef alan faaliyetlerinin son dönemde hiz ve cüret kazandigini kaydetti. Bahçeli, “Türkiye’deki sorunun bir Kürt sorunu oldugu konusunda, Basbakan Erdogan’la teshis birligi içerisinde olan bu zat, hergün siyasi çagrilari yapmaktadir. Bu konuda terör örgütü ile Türkiye arasinda arabuluculuk yapmaya çalismaktadir” dedi.

Ak Parti’ye yönelik elestirilerini basörtüsü konusunda sürdüren Bahçeli, basörtüsünün Ak Parti için bir istismar kapisi oldugunu ileri sürdü. Bahçeli, Ak Parti’nin basörtüsünü çözecek irade ve cesarete sahip olmadigini iddia etti. Bahçeli, Ak Parti’nin AB konusunda teslimiyetçi bir tavir sergiledigini kaydederek, bu politikalarin faturalarinin çok yakinda ödenecegini ifade etti.

Yasanan gelismelerin ardindan erken genel seçimin kaçinilmaz oldugunu belirten Bahçeli, söyle konustu: “AKP’nin direnmelerine ragmen, Türkiye’de erken genel seçim süreci baslamistir. Bunun kanuni gerekçelerinin tanimlanmasi sadece bir zaman meselesidir. Harekete geçen erken seçim dinamiklerinden artik geri dönüs mümkün degildir.”

Bahçeli, hükümeti Türkiye’nin karsisina karanlik bir tablo çikarmakla da suçlayarak “Ekonomide, ‘sat kurtul’, dis politikada ‘ver kurtul’ düsüncesiyle hareket eden yozlasmis bir siyasi kültürün temsilcisi olan AKP’nin sonu da ‘ kaç kurtul’ olacaktir.” dedi.

Basbakan’in ‘Türkiye’yi pazarliyorum’ sözüne atifta bulunan Bahçeli, “Uluslarin Pazarlanmasi” isimli bir kitabi göstererek, Basbakan’a okumasi için tavsiye etti.