Türkiye birincisi kızın babası: Herkes okuma salonuna gidip insanlığı görsün

2011 yılında SBS'de 500 tam puan alarak Türkiye birincisi olan Zeynep Kayagüney'in babası İzzet Kayagüney, herkesin çocuklarını okuma salonlarına göndermesini istiyor.

2011 yılında SBS’de 500 tam puan alarak Türkiye birincisi olan Zeynep Kayagüney’in babası İzzet Kayagüney, herkesin çocuklarını okuma salonlarına göndermesini istiyor. Kızı okuma salonlarına giderek Türkiye birincisi olan Kayagüney, buralarda çocukların sadece ders yönünden değil, ahlak yönünden de yetiştirildiğini belirterek, “Ben istiyorum ki bütün çocuklar gelsinler, bu okuma salonlarında huzur bulunsunlar, ortamı bulsunlar, terbiye görsünler, insanlığı görsünler.” dedi. Okuma salonlarının kapatılmamasını isteyen Kayagüney, buraların fakir çocukların kendini geliştirdiği bir yer olduğunu vurguladı.

Çocuklarının eğitimi için 2004 yılında Van’ın Erciş ilçesinden Adana’ya göç eden İzzet Kayagüney’in kızı Zeynep, okuma salonlarına giderek 2011 SBS’de 500 tam puanla Türkiye birincisi oldu. Maddi durumu iyi olmadığı için çocuğunu okuma salonlarına gönderdiğini söyleyen Kayagüney, bugüne kadar bu kararından hiç pişmanlık duymamış. Kızının okuma salonlarında ders yönünden başarısının yanında ahlâki yönden de çok iyi yetiştirildiğini ifade eden Kayagüney, küçük kızı Semra’nın da bu nimetten faydalanması için çabalıyor. 7 çocuğu olduğunu ve bunlardan üçünün okuduğunu vurgulayan baba Kayagüney, “Zeynep 11, Semra 10, Yunus ise 6. sınıfa gidiyor. Zeynep, üç yıl üstüste Şakirpaşa Okuma Salonu’na gitti. 2011 yılında SBS’de 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu. Semra’da şimdi ablasının izinden gidiyor, o da Şakirpaşa Gençlik Merkezi’ne giderek sınavlara hazırlanıyor. İnanıyorum ki kızım üniversite sınavında da başarılı olacak.” dedi.

Okuma salonlarından çok memnun olduklarını vurgulayarak kapatılmasını istemeyen Kayagüney, buralara ders verilen yerler gözüyle bakılmamasını istiyor. Buralarda çocukların ahlâk ve terbiye yönünden de yetiştiğini anlatan Kayagüney, “Mahallemiz doğudan, güneydoğudan göçle gelen insanlardan oluşuyor. İnsanların imkânı olmadığı için çocukları dershanelere gönderemiyorlar. Burada böyle bir imkân var, Allah razı olsun bunları açan ve açtıranlardan, bizim için seferber oluyorlar. İstiyorum ki herkes çocuklarını buralara göndersin. Çocuklar gelsinler bu okuma salonlarında huzur bulsunlar, ortamı bulsunlar, terbiye görsünler, insanlığı görsünler, herşey var okuma salonlarında.” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARA AİLELERİNDEN GÖREMEDİĞİ ŞEFKAT, SEVGİ VERİYOR
Zeynep Kayagüney ise 3 yıl boyunca okuma salonlarına gittiğini ifade ederek, “Birinci yıl 478, ikinci yıl 492, üçüncü yıl ise 500 tam puan aldım, fen lisesini kazandım. Okuma salonlarının, etüt merkezlerinin kapanmasını istemiyorum. Çevremdeki insanlar için kötü olacağını düşünüyorum.” Dedi. Okuma salonlarının, etüt merkezlerinin dershaneye gidemeyen öğrenciler için de büyük bir imkân sağladığının altını çizen Kayagüney, “O öğrencilerin de çaresiz kalacağını düşünüyorum. Bu en çok fakir kesimi zorlayacak. Aileler çocuklarına özel ders aldıramayacak. O yüzden kapanmaması taraftarıyım. Okuma salonları ve etüt merkezleri, sadece ders amaçlı değil, birçok sosyal aktivite yapılıyor, öğrenciler gezdiriliyor, birçok aktiviteye katılması sağlanıyor. Her türlü yardım yapılıyor. Çocuklar ailelerinden göremediği bir şevkat, sevgi herşey orada veriyor.” diye sözlerini tamamladı.