Türkiye bu gece yağışlı!

Türkiye bu gece Balkanlar üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine girecek.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; yurdu etkisi altına alacak olan yağışlar Marmara ile Ege ve Akdeniz kıyılarında yağmur, yarın akşam saatlerinden itibaren Marmara’da karla karışık yağmur iç kesimlerde kar şeklinde olacak. Özellikle kar yağışlarının Marmara’nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz’de etkili olması bekleniyor.

Cuma günü Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ve batı Akdeniz dışında kalan tüm bölgeler yağışlı gececek. Yağışlar batı Karadeniz, iç Anadolu’nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etkili olmak üzere Doğu Akdeniz kıyıları’nda yağmur, Doğu Karadeniz kıyılarında karla karışık yağmur diğer kesimlerde ise kar şeklinde olacak.

Rüzgar bu geceden itibaren Marmara, Ege ve batı Karadeniz ile iç Anadolu’nun kuzeybatısında güneybatı yönlerden (lodos saatte 45-50 km. hızla) yarın öğle saatlerinden itibaren ise Marmara ve Kuzey Ege’de kuzeybatı yönlerden (karayel saatte 60-70 km hızla) kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

Cuma günü rüzgar şiddetini artırarak Karadeniz bölgesinde kuzeybatı yönlerden (karayel saatte 70-80 km. hızla) fırtına şeklinde, yurdun güney ve doğu kesimlerinde ise güneybatı yönlerden( lodos saatte 45-50 km. hızla) kuvvetli olarak esecek. Hava sıcaklığı yarın Trakya’da Cuma günü iç ve batı kesimlerde hissedilir derecede olmak üzere ( 6- 8 derece ) azalacak. Yağışlar Cumartesi günü yurdun büyük bölümünde etkisini kaybederken hava

sıcaklığındaki azalmaya bağlı olarak buzlanma ve don olayı görülecek. Perşembe ve Cuma günleri kuvvetli rüzgar ve fırtına nedeni ile yurdun kuzey, iç doğu kesimlerde görülecek kar yağışlarının oluşturacağı olumsuz şartlara karşı (soba zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayı ) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekiyor.

Öte yandan; bu gece saatlerinden itibaren Batı Karadeniz, Marmara ve Ege denizinde günbatısı ve lodostan 7 kuvvetinde (50-60km/s) esecek fırtınamsı rüzgar yarın öğle saatlerine kadar etkisini sürdürecek. Perşembe günü öğle saatlerinden itibaren rüzgar Marmara, Ege ve Batı Karadeniz’de günbatısı ve karayelden, Doğu Karadeniz’de kıble ve keşişlemeden 7 ila 8 kuvvetinde (60-70km/s) fırtına şeklinde esecek. Cuma günü Karadeniz’de rüzgar kuvvetini daha da artırarak, Batı Karadeniz’de karayelden 8 ila 9 kuvvetinde (80-90km/s) kuvvetli fırtına, orta ve doğu Karadeniz’de karayelden 10 kuvvetinde (90-100km/s) Tam fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Yetkililer, kuvvetli rüzgar ve fırtınanın özellikle Karadeniz, Ege ve Marmara’da neden olabileceği olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmalarını istedi.