Türkiye buzlanma ile mücadelede yılda 10 milyon YTL harcıyor

Kara kış tüm yurtta etkisini gösterirken, Karayolları ekipleri yolları açık tutmak için kar temizleme ve tuzlama çalışması seferberliği başlattı.

Buzlanma ile mücadele kapsamında her yıl ortalama 300 bin ton tuz ve agrega kullanıldığını açıklayan Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri, bu yıl ilk kez Mısır’dan tuz alındığını bildirdi. Türkiye, buzlanma ile mücadele kapsamında her yıl ortalama 10 milyon YTL harcıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, ülke genelinde 51 bini sürekli açık bulunması gereken olmak üzere 61 bin km’lik yolda buzlanmaya karşı tuzlama çalışması yapılıyor.

Ülke genelinde karla mücadele çalışması kapsamında 382 noktada 4 bin 330 personel ile hizmet veren Karayolları, buzlanmayı önlemek için tuz ve agrega maddesi kullanıyor. Oto yollar dahil, her yıl yaklaşık 100 bin ton tuz ve 200 bin ton agrega maddesi kullanılıyor. Tuz, taşların kırılması ile elde edilen özel dişli bir madde olan agrega ile karıştırılarak kullanılıyor. Karayollarında bugüne kadar Türkiye’de üretilen tuz ve agregalar kullanılırken, Tekel Genel Müdürlüğü’ne bağlı tuzlaların özelleştirilmesinin ardından bu yıl ilk defa Mısır’dan 10 bin ton tuz alındı.

Her yıl 15 Kasım ila 15 Mart tarihlerini kapsayacak şekilde tuzlama planı yapılan Karayolları Genel Müdürlüğü bu yıl iş için yaklaşık 10 YTL ayırdı.

Karla mücadelenin masraflı bir iş olduğunu belirten Karayolları Genel Müdürlüğü Yol Yapım Şube Müdürü Hasan Yılmaz, Türkiye’nin bu konuda çok iyi bir noktada olduğunu kaydetti. Türkiye’de buzlanmaya karşı ağırlıklı olarak tuz ve agreganın kullanıldığını ancak bu konundaki arayışlarının devam ettiğini kaydeden Yılmaz, “Bizim gibi Almanya, Japonya ve Danimarka gibi ülkeler de bu buzlanmaya karşı eriyik olarak bu maddeler kullanıyor. Başarılı bir yöntem ancak yollardaki asfalta zarar verdiği için bazı sakıncaları da var. Buzlanmaya karşı başka maddelerin kullanılması için bu konuda yoğun çalışmalarımız var. Önümüzdeki yıllarda bu maddelerin kullanılması gündeme gelecek.” dedi.