Türkiye çağdaşlaşma yolunda molalar verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğunu ve milletin eliyle yürütüleceğini belirtti.

Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile Eskişehir Atatürk Stadı’nda düzenlenen AK Parti 7. Gençlik Kolları Şöleni’ne katıldı.

Konuşmasının başında, salonda bulunan partililerin, ”Türkiye seninle gurur duyuyor” şeklinde slogan atması üzerine Erdoğan, ”Biz sizlerle gurur duyuyoruz” dedi.

Cumhuriyet’in ilanının, milli iradenin şahlanışı olduğunu söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

”İstiklalimizi ve bağımsızlığımızı kazanmamız da Cumhuriyetimizi ve devletimizi kurmamamız da Atatürk’ün önderliğinde milli iradenin sürece el koyması, tarihe yön vermesiyle mümkün olmuştur. İstiklal Savaşı’nı TBMM’nin yüce iradesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk sevk ve idare etmiştir. İşte bütün bunlar bu milli iradeye saygı duyarak, milli iradeyi sürekli olarak arkasında hissederek, bu günlerin Türkiye’sinin temellerini atmıştır ve bu yüksek irade bu günlerin temelini oluşturmuştur.

Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir ve milletin eliyle yürütülür. Cumhuriyetimizin temeli de budur. Çağdaş demokratik sistemin de vazgeçilmez karakteri budur. Milli iradenin sözüne kulak vermekten imtina edenlerin en büyük yanlışı da buradadır. Bu topraklarda millete rağmen söylenmiş sözün yankısı yoktur, olmayacaktır.

Kim millete rağmen bir söz söylemişse bilinsin ki o söz yarına çıkmamıştır, hükmünü sürdürememiştir. Eski düzen onun için ayakta kalamamıştır. Cumhuriyetimizin yeni düzeni, millet iradesinden kaynaklanan demokratik meşruiyeti esas aldığı için her gün daha da güçlenerek bu günlere gelmiştir. Ara dönemler yaşanmamış olsa, bugün demokratik, laik, ve sosyal bir hukuk devleti karakteriyle Cumhuriyet rejimimiz çok daha güçlenmiş olacaktı. Ne yazık ki, Türkiye çağdaşlaşma yolculuğunda zaman kaybettiren molalar vermiştir.”