Türkiye çok önemli bir aktör rolünü üstlenecektir

Erdogan, yemekte yaptigi konusmada, Türkiye’yi AB’ye baglayan ortak temel unsurlarin, demokrasi, insan haklari, hukukun üstünlügü, düsünce ve girisim özgürlügü oldugunu belirterek, ”Dinamik nüfusumuzla özellikle küresellesmenin oldugu dünyamizda medeniyetler arasi ittifakin olusmasinda Türkiye çok önemli bir aktör rolünü üstlenecegi gibi, bati ile dogu arasinda da bir köprü islevini yerine getirecektir” dedi.

Erdogan Almanya’da yasayan Türklerin uyum sorunlarinin asilmaya baslandigini kaydederek Türk’ün, Türkçe’nin yani sira Almanca konusmasinin da sart oldugunu, iyi Almanca konusulabilmesi için, çok iyi de Türkçe konusulmasi gerektigine isaret etti.

-“Schröder’in Türkiye’ye destegini unatamam” –

Almanya Basbakani Schröder’in Türkiye’ye AB üyeligi yolunda sagladigi destegi de hiçbir zaman unutamayacagini ifade eden Basbakan Erdogan, Türkiye ve Almanya arasindaki ekonomik iliskilerin önemini vurguladi.

Basbakan Erdogan AB üyeligi müzakerelerinde Almanya’nin ve sivil toplum kuruluslarinin tecrübelerinin de kendileri için çok önemli oldugunu hatirlatarak, ”Schröder bu konuda bize yardimini hiçbir zaman esirgemedi. Eminim gelecek Alman hükümetlerinden de bu destegi alacagiz. Siyasal, sosyal, askeri, ekonomik ve kültürel alanlarda iliskileri gelistirecegiz” diye konustu.

-Schröder’den Erdogan’a: “sevgili dostum”-

Alman Basbakan Schröder de Erdogan’a hitaben ”sevgili dostum” diyerek basladigi konusmasinda, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerine baslanmasiyla yeni bir sayfa açildigini ifade ederek, ”Müzakerelerin tek bir hedefi vardir. O da Türkiye’nin AB üyeligidir” dedi.

ATDB Genel Baskani Cebe de bir sinevizyon gösterisi sunarak, Schröder ve Erdogan’a, Türkiye’nin AB üyeligi yolunu açtiklari için tesekkür etti. Cebe, konusmalardan sonra Schröder’e Türkiye’yi tanitan, Erdogan’a

da Almanya’yi tanitan birer kitap ile birer buket hediye etti.

Schröder, ”Simdi bu çiçegi aldigimda esime uzun zamandan bu yana çiçek götürmedigimi hatirladim” seklinde espri yaparken Basbakan Erdogan da Schröder’i esiyle birlikte Türkiye’ye tatile davet etti.