Türkiye’de 270 bin insan denetimli serbestlik kapsamında

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şu anda Türkiye'de 270 bin civarında insanın denetimli serbestlik kapsamında bir infaza tabi durumda olduğunu bildirdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şu anda Türkiye’de 270 bin civarında insanın denetimli serbestlik kapsamında bir infaza tabi durumda olduğunu bildirdi.

MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık’ın denetimli serbestlikle ilgili verdiği soru önergesine cevap veren Bozdağ, denetimli serbestlikle ilgili hususlarda şu anda yeni bir çalışma olmadığını ifade etti. Denetimli serbestliği daha yararlı hâle getirmek ve amaca uygun kullanılması hususunda Bakanlığın yürüttüğü çalışmalar olduğunu dile getiren Bozdağ, “Şu anda Türkiye’de 270 bin civarında insanımız denetimli serbestlik kapsamında bir infaza tabi durumdadır. Yani bu müessese kurulduğu günden bugüne büyük bir fonksiyon icra etmiştir, bundan sonra da bu fonksiyonunu icra edecektir. Biz bunu geliştirmek, uygulamadaki eksikleri, aksaklıkları görerek daha iyi hâle getirmek üzere sürekli takip ediyor, konuyu tartışıyor, yeni dönemde de bunu daha verimli ve daha uygun nasıl yaparız, onun üzerinde hep beraber çalışıyoruz. Yasal düzenlemeyi gerektiren, şu aşamada bizim elimizde herhangi bir sorun yok. Ama eğer öyle bir durum olursa elbette Meclis’in huzuruna getiririz. Ancak kamuoyunda, denetimli serbestlik kapsamına girecek, şu anda cezasının infazına bir yıl kalanlar bundan istifade ediyorlar. Şimdi bunu artırmaya ilişkin kamuoyunda çok değişik talepler var, baskılar var. Tabii, buna dair ben buradan bir ümit vermek istemem işin doğrusu, çünkü iki yıla kadar bizde tutuklama yasağı var, çocuklar için bu üç yıla kadar. Şimdi, şu anda denetimli serbestlik kapsamında on sekiz ay hapis cezası alan kişi hiç içeride yatmıyor yani daha doğrusu cezasının infazı çünkü on iki ay, bu infazı yapılacak. Sadece içeri giriyor, içeride belli bir süre, bir hafta, iki hafta kalıyor, olduğu gibi dışarı çıkıyor.” dedi.

Bu uygulamanın kamuoyunda oluşturduğu olumsuzluğun da görülmesi gerektiğini anlatan Bozdağ, şöyle devam etti: “Belki burada bu sistemi daha iyi işler hâle getirmek bakımından farklı alternatifler düşünülebilir ama şimdi biz bunun uygulamadaki sonuçlarını düşünüyoruz çünkü bir suç işlenmiş, yargılanmış, ceza almış, on sekiz ay hapis cezası almış, içeri giriyor, bir hafta sonra dışarı çıkıyor. Bu suçun size karşı işlenmesi hâlinde sizin düşünceniz, bir başkasına karşı işlenmesi hâlinde, o da önemli. O yüzden biz bu konuyu çok değişik şekilde ele alıyoruz. Belki ileride daha farklı alternatiflerle huzurunuza gelebiliriz ama bunu artırma noktasında bir düşünceye sahip olmadığımızı özellikle buradan ifade etmek isterim çünkü bunu da bekleyen çok insan var. Gelen mesajlardan da anlıyorum ama şu anda bunun üzerinde bir çalışmamızın olmadığını özellikle ifade etmek isterim.” CİHAN