Türkiye’de 3 bin kayıp Pamir bulunmayı bekliyor

İstanbul, Sarıyer Zekeriyaköy'de anne ve babası uyurken sabah saatlerinde evden çıkan 3,5 yaşındaki Pamir isimli çocuğun kaybolması ve medya da büyük yankı bulması, başka kayıp Pamirlerin yeniden gündeme gelmesini de sağladı.

İstanbul, Sarıyer Zekeriyaköy’de anne ve babası uyurken sabah saatlerinde evden çıkan 3,5 yaşındaki Pamir isimli çocuğun kaybolması ve medya da büyük yankı bulması, başka kayıp Pamirlerin yeniden gündeme gelmesini de sağladı.

Kayı Aileler Derneği Genel Başkanı Mustafa Çetin, tüm kayıpların Pamir kadar değerli olduğunu belirterek, kaybolan çocuklar için yeni bir başlangıç yapılması gerektiğini kaydetti. Şu anda Türkiye’de 10 bin kişinin kayıp olduğunu dile getiren Çetin, bunlardan 3 bin kişinin çocuk olduğunu kaydetti. 81 ilde 400 kişilik ekiple kayıpları aradıklarını belirten Mustafa Çetin ”Kayıplarla ilgili projeler yaptık tek tek hayata geçiriyoruz. Ülkemizde yüzlerce kayıp Pamir var. Herkesin bu konuda duyarlı olması gerekiyor. ”dedi.

Ailelere tavsiyelerde bulunan Çetin, çocukların tek başına bırakılmaması ve tanımadıkları kişilerle irtibat kurulmasının engellenmesi gerektiğini ifade etti. Çocukların, okul, market vb yerlere çocukların yalnız gönderilmemesi gerektiğine değinen Mustafa Çetin, ailelerin çocuklarıyla ilişkilerine dikkat etmesi tavsiyesinde bulundu.