Türkiye’de sanıklar hukuktan kaçırılırken ABD’de tersi oluyor

Türkiye'de Ergenekon davasında yargılanan bazı isimleri mahkeme sürecinden korumak için kimi partiler genel seçimlerde sanıkları aday gösterirken, Amerika'da hukukun üstünlüğü ve bu konuda ahlaki değeri öne çıkaran bir durum yaşandı.

Türkiye’de Ergenekon davasında yargılanan bazı isimleri mahkeme sürecinden korumak için kimi partiler genel seçimlerde sanıkları aday gösterirken, Amerika’da hukukun üstünlüğü ve bu konuda ahlaki değeri öne çıkaran bir durum yaşandı. Hakkında Kongre ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından başlatılan etik soruşturmanın selameti için senatörlük makamından çekilen Cumhuriyetçi Partili John Ensign, hakkında ileri sürülen suçlamaların temize çıkmasına kadar tekrar seçimlere girmeyeceğini açıkladı.

Cumhuriyetçi Parti den iki dönemdir Nevada eyaleti senatörü olan Ensign, Senato’daki görev süresinin bitmesine 19 ay kala istifa etti. Senatör, hakkındaki suçlamaları kabul etmez iken, ”11 yılık senatörlük hayatında bugüne kadar en büyük elem yaşamaktayım.” dedi.

Kongre’nin üst kanadı olan Senato Etik Komisyonu ile FBI tarafından yürütülen soruşturmada Ensign hakkında etik değerlere aykırı ilişkiler içine girdiği ileri sürülüyor. Soruşturmada, ayrıca Senatör ve kumarhane işleten zengin ailesinin, Ensign’ın ayıbını örtebilmek için hasımlarına rüşvet ödediği de iddia ediliyor. Soruşturma da Ensign’ın seçim kampanyasında görev almış ve aynı zamanda da eski asistanı Doug Hampton’ın eşi Cynthia Hampton ile gayriahlaki ilişki girdiği öne sürülüyor. Washington Post gazetesi tarafından ayrıntılı olarak kaleme alınan soruşturmada, Doug’un eşi ile Senatörün ilişkiye girdiğini öğrenmesi üzerine Ensign ailesi oğullarının asistanına susması için 96 bin dolar para veriyor. Doug’un sessiz kalması için ayrıca John Ensign, Kongre’de kendisine iş bulabilmek için lobicilik yapıp, Başkan Barack Obama ile de dahi görüştürüyor.

Görev süresi 2012 yılının sonunda bitecek olan Ensign’ın istifası ile boşalan Nevada senatörlüğü için eyaletin valisi Brain Sandoval’ın 3 Mayıs’a kadar Cumhuriyetçi Parti milletvekili olan Dean Heller’i atayacağı tahmin ediyor.