Türkiye’den KKTC’ye verilen su Rumlara örnek oldu; Lübnan’dan su taşıyacaklar

Rum Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Nikos Kuyalis'in, Güney Kıbrıs'a iki günlük ziyarette bulunan Lübnan Enerji ve Su Bakanı Gebran Bassil ile yaptığı görüşmede, Lübnan'dan Güney Kıbrıs'a su taşıma ihtimalini konuştuklarını ifade etti.

Rum Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Nikos Kuyalis’in, Güney Kıbrıs’a iki günlük ziyarette bulunan Lübnan Enerji ve Su Bakanı Gebran Bassil ile yaptığı görüşmede, Lübnan’dan Güney Kıbrıs’a su taşıma ihtimalini konuştuklarını ifade etti.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Kuyalis, görüşmede, su kaynakları ve bilhassa Lübnan’ın ortaya koyduğu komşu ülkeden Güney Kıbrıs’a su taşıma önerisine odaklanıldığını belirtti.

Önümüzdeki süreç içerisinde bu olanağın incelenmesi için Rum Tarım Bakanlığı Su İşleri Dairesi ile Lübnan Enerji ve Su Bakanlığı’nın ilgili dairesinin teknokratlarından oluşan ortak bir teknik komite oluşturulduğunu ifade eden Kuyalis, “Lübnan’dan Kıbrıs’a su getirmekte başarıya ulaşırsak, bu bizim için çok yararlı olacak.” dedi.

Tarımı geliştirmek ve daha rekabetçi hale getirmek için su üretim maliyetinin azalması gerektiğine dikkat çeken Kuyalis, önümüzdeki dönemde kısa süre içerisinde teknik komitenin önerinin ekonomik olarak çıkarlara uygun olup olmadığını inceleyeceğini söyleyerek, en kısa zamanda sonuçları açıklama umudunu dile getirdi.

Güney Kıbrıs’a su naklinin nasıl olacağı sorusuna cevap veren Kuyalis, iki yöntemin incelendiğini; bunlardan birinin geçmişte Yunanistan’dan su taşındığında olduğu gibi gemiler, ikincisinin de boru hattı inşası olduğunu anlattı.

Kuyalis, komitenin, hangisinin çıkarlara en uygun metot olduğunu inceleyeceğini söyledi.