Türkiye devasa sorunlarla karsi karsiyadir.

BURSA - Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in yakin çalisma arkadasi AK Parti Grup Baskan Vekili ve Bursa Milletvekili Faruk Çelik, Türkiye'nin ana sorunlari arasinda sosyal demokrat anlayisa sahip bir muhalefetin olmamasinin yattigini söyledi.

Bu sorunlari çözmek için canla basla mücadele ederken, kollari sivamis gecemizi gündümüze katarak çalisirken lütfen devlet yönetimini evcilik oyununa çevirmeyiniz. Devlet yönetimi ciddi bir istir, ciddiyet gerektirir, CHP’yi ciddiyete davet ediyorum. Parlamento 5 yillik süreyi tamamlayacaktir, Cumhurbaskanini da bu meclis seçecektir ve Türkiye bildigi yolda AK Parti iktidariyla yürümeye devam edecektir” dedi.
Partisinin Bursa Il Baskanligi’nda düzenledigi basin toplantisinda ana muhalefet partisi CHP Genel Baskani Deniz Baykal’a yüklenen Faruk Çelik, çarpici açiklamalarda bulundu. Baykal’a “Bu dedektifligi, bu dedikoduculugu birakiniz, adam gibi muhalefet yapma yoluna giriniz” tavsiyesinde bulunan Çelik, Türkiye’nin sorunlari oldugunu; ama Türkiye’nin ana sorunlarindan bir tanesinin de gerçek sosyal demokrat bir muhalefet anlayisi eksikligi oldugunu kaydetti. Faruk Çelik konusmasini söyle sürdürdü; “CHP kurultaylari gerçek bir sosyal demokrat muhalefet anlayisini ortaya çikarir da çag disi muhalefet anlayisindan Türkiye kurtulur insallah. Hükümetimiz 5 yilligina verilen bu görevi doldurmak için net ifade kullanmistir. 5 yili biz dolduracagiz, aksi taktirde millete karsi inandirici olmaktan uzaklasiriz. Milletimiz 360 milletvekilini verdigi AK Parti’den hizmet beklemektedir. Seçime girseniz ne elde edeceksiniz. Milletin karsisina ne adinda erken seçim diye çikacaksiniz. Erken seçim söz konusu degildir, böyle talebin içine doldurmak mümkün degil.”

Normal süreçte seçimi yapacaklarini söylerken bu sürece cumhurbaskani seçimlerinin de dahil oldugunu kaydeden Çelik, “Baykal, ‘Mevcut iktidar cumhurbaskanini seçerek devleti ipotek altina alacak’ diyor. Eger anayasaya göre 5 yilda bir seçim yapilacaksa bu süreçte cumhurbaskani seçimleri varsa, bunun disinda talepte bulunmak demokrat liderin söyleyecegi söylemler degildir. Birileri çiksa ‘haydi erken seçim’ dese Baykal’in nasil köse bucak kaçacagini da biliyoruz.” dedi.

Çelik, su anki oy durumlarini da bildiklerini ifade ederek, sözlerini söyle sürdürdü: “Iktidarimiz dünya ile bütünlesme yolunda çok ciddi mesafeler aldigi bir dönemde Baykal’in gizli gündemlerden bahsetmesi anlamakta zorluk çekiyoruz. Baykal, marjinal gruplardan bahsetmektedir. Marjinal gruplar malesef CHP ile kol kola durumdalar. CHP’yi küçültmek için canla basla çalisma içindeler. Gizli gündemler bizim gündemimizde yok. Ama gizli gündemlerle CHP’nin içiçe oldugunu bilmeyen kalmamistir. CHP gerek seçim bildilgelerinde gerekse programlarini bakiniz. Bir de parlementodaki uygulamalarina bakiniz nasil çifte standart oldugunu göreceksiniz. Seçim beyannemesinde CHP 2/B’nin çözülecegini, kamu reformuyla ciddi degiskilikleri yapilacagini ifade etmistir. Sosyal güvenlik sahasinda reformlar yapacaklarini YÖK le ilgili yeni düzenlemeler yapilacagini belirtmistir. Parlementoda AK Parti’nin bu ve benzeri reformlari gündeme getirdiginde CHP ayaklanmaktadir. Çifte standart budur gizli gündem budur Bu en güzel CHP’yi yakismaktadir.”

Faruk Çelik, CHP’nin oy avciligi yaptigini, milletin buna kanmadigini söyledi. CHP’nin Deniz Baykal’in söylemleriyle küçülmeye devam ettigini anlatan Çelik; “Tasin altina eline koymayan, sorumsuz çagin gerisinde kalmis, uykusunu sabah sporunu ve sabah makyajini terkedemeyen muhalfet liderine ve muhalefet anlayisina ihtiyaci yoktur. Aksine terleyecek kosturacak ve yeri geldiginde ülke menfaati için iktidarla kol kola verecek. yeni bir muhalefet anlayisina ihtiyaç vardir. Azinlik kavrami Lozan’da sinirlari belirlenmis bir kavramdir. Türkiye Cumhuriyeti bunun disinda azinligi reddettigini dünyaya ilan etmistir. Baykal’in hezayanlarini bir anlamda da kurultaylar öncesinde olmasina dikkate deger buluyorum. Baykal’i AK Partinin ikinci 5 yil iktidar korkusu salmis durumda. AK Parti Ikinci kez gelirlerse ‘giz gündemleri var, Türkiye büyük sikintilar açacaklar’ diyor Baykal. Baykal’a soruyoruz ‘kim ikinci 5 yilligini iktidara gelecek’ AK Parti. Gelince millet idaresiyle gelecek. Meclis disi muhalfetin bilgiden yoksun hamaset dolu kör atislari parti tabanlarini ayakta durdurmaya yönelik garetlerdir.” ifadelerine yer verdi.

Faruk Çelik’in basin toplantisina Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan ile Il Baskani Hayrettin Çakmak ve parti yöneticileri katildi.