Türkiye Dünya Akciğer Kongresi’ne talip olacak

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Akkoçlu, 2007 Eylül ayında Güney Kore'de yapılması planlanan 12. Dünya Akciğer Kanseri Kongresi'nin düzenleme kuruluna davet edildi.

2 senede bir düzenlenen ve 5 binden fazla bilimadamının katıldığı 12. Dünya Akciğer Kanseri Kongresi’nin düzenleme kurulunda yer alacak olan Akkoçlu, yeni bir kongreyi Türkiye’de yapmayı planladıklarını söyledi.

Akciğer kanseriyle ilgili konuların ele alınacağı, yeniliklerin paylaşılacağı toplantıda Türkiye adına bulunmasının gurur verici olduğunu belirten Akkoçlu, “2011’de düzenlenecek kongreyi ülkemize almak için gayret göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

Bu konudaki çalışmalarla kanser tedavisinin de kişiye özel olacağını kaydeden Atilla Akkoçlu, her ülke insanının genetik haritasının çıkarılması gerektiğini söyledi.

Üretilen her ilacın insanlara aynı etkiye yapmadığını, herkese farklı tedavi uygulanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Akkoçlu şunları söyledi: “Yeni bir ilaç çıkmış deniyor, hemen her ülke insanına o ilaç uygulanıyor. Sonra da her hastada fayda etmediği veya az faydası olduğu söyleniyor. O yüzden genetik yapı üzerine çok yoğun çalışmalar başlatıldı. Bundan sonra kanser tedavisi tamamiyle kişinin özelliklerine uygun düzenlenecek. Bu amaçla da her ırka uygun genetik haritanın çıkarılması gerekecek.”