Türkiye Dünya Kupası’na formayla katılıyor

Grup elemelerinde başarılı olamadığı için Almanya'daki 2006 Dünya Kupası finallerine katılamayan Türkiye, bu organizasyonda dünya devlerinin taraftarları için hazırladığı formalarla yer alacak.

Asıl işi çocuk kıyafeti üretmek olan Bender, hobi olarak başladığı spor kıyafet imalatını futbol camiasındaki tanıdıklarının talepleri üzerine genişletti. Bender, halen Almanya’da dört futbol takımının sponsorluk dışı malzemelerini imal ediyor. Tuncay Bender, 30 yıla yakın bir süredir hazır giyim sektöründe faaliyet gösteriyor. İşadamının tekstil kadar hayatında önemli yer tutan bir diğer unsur da futbol. Memleketi Trabzon’da küçük bir amatör takımı destekleyen, Trabzonspor’da üç dönem yöneticilik yapan Bender, yakın dostlarının istekleri üzerine spor kıyafeti üretmeye hobi olarak başlamış. Almanya’nın Hertha Berlin, Stuttgart, Werder Bremen gibi takımlarının atkı, eşarp, çocuk kıyafetleri gibi sponsorluk dışı malzemelerini üretiyor. Hem hazır giyim hem de futbol camiasındaki başarılı çalışmaları Bender’e önemli bir fırsat sundu. FIFA, 9 Haziran ile 9 Temmuz arasında Almanya’nın çeşitli kentlerinde yapılacak 2006 Dünya Kupası için özel logolu forma siparişlerini Bender’e verdi. Maçları seyredecek taraftarların giyeceği 36 bin forma, dikilerek Almanya’ya gönderildi. Kanz markalı çocuk giyim ürünlerini Uzakdoğu’da yaptıran Bender, formaları Türkiye’de imal etti. En çok talep Almanya ve Brezilya formaları için geldi. İşin Türkiye’ye verilmesinde coğrafi yakınlık, kalite ve nakliye gibi konularda sorun yaşamak istenmemesinin de etkisi oldu. Avrupa’da spor kıyafetlerinde büyümeyi hedefleyen Bender, Türkiye’de maliyetler sebebiyle futbol takımlarıyla anlaşmayı düşünmüyor.

Bender, 30 yıllık tekstil serüvenine bayan giyimiyle başladı. Daha sonra Almanya kökenli Kanz çocuk giyim firmasıyla ortak oldu. Alman firma Bender’le ortak olduktan sonra üretimini Türkiye’ye kaydırdı. Tuncay Bender, Kastamonu’nun bir beldesinde bin 500 kişinin istihdam edildiği fabrika kurdu. Ancak tekstilde son üç yıldır Türk Lirası’nın aşırı değerlenmesi sebebiyle Kastamonu’daki fabrikayı kapatmak zorunda kaldı. Bender’in oğlu Özgür Bender’in genel müdürlük yaptığı Almanya’daki firma Kastamonu’daki fabrika kapandıktan sonra Türkiye’den aldığı mal miktarını azalttı. Halen her sezon 600 model çocuk giysisi yapan firma, pantolonları Bangladeş’te, tişört ve benzerlerini Hindistan’da, kaban ve montları da Çin’de yaptırıyor ve Almanya’dan 50 ülkeye dağıtıyor. Kanz’ın Türkiye’de 65 mağaza ve 140 satış noktası bulunurken, Rusya, Slovakya, Suudi Arabistan gibi ülkelerde de satış yerleri faaliyette.

İşçisine 50 dolar verenle rekabet zor

İşadamı Tuncay Bender, Türkiye’nin artık Avrupa’nın kısa dönemli işleri alabileceğini, uzun vadeli ürünlerin imalatının Türkiye’den çekildiğini belirtiyor. “İşçilik ortalaması en az 700 dolar olarak düşünüldüğünde, 50 dolara işçi çalıştıran ülke ile uzun vadede rekabet şansı yok.” diyen Bender, hükümetin uygulamaya koyduğu KDV indiriminin sadece tüketicilere yaradığı görüşünde. Hükümetin diğer konulardaki düzenlemeleri ise eski günleri geri getirmeyecek. Almanya’daki oğluna bile mal satamadığına işaret eden Bender şöyle konuşuyor: “Bana ‘niye senden alayım, senin 7 Euro’ya mâl ettiğini ben 3 Euro’ya alıyorum.’ diyor.”