Türkiye Dünya Miras Komitesi’ne ikinci kez seçildi

Türkiye, Paris'te gerçekleştirilen seçimlerde 121 oy alarak, 2013-17 dönemi için BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilâtı'nın (UNESCO) önemli organlarından olan Dünya Miras Komitesi üyeliğine seçildi.

Türkiye, Paris’te gerçekleştirilen seçimlerde 121 oy alarak, 2013-17 dönemi için BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilâtı’nın (UNESCO) önemli organlarından olan Dünya Miras Komitesi üyeliğine seçildi.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle ifadelere yer verildi: Tüm insanlığın ortak mirası kabul edilen, evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkları tanıtmak, toplumlarda sözkonusu mirasa sahip çıkma bilincini oluşturmak ve çeşitli nedenlerle bozulan kültürel ve doğal değerlerin yaşatılması için gereken önlemleri almakla görevli Dünya Miras Komitesi, ülkemizden de 11 alanın kayıtlı bulunduğu Dünya Miras Listesine ilişkin çalışmaları yönetmektedir. Dünya Miras Listesinde, halen, 160 ülkeden 981 sit alanı ve kültür varlığı yer almaktadır.

Türkiye’nin Neolitik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi, Anadolu uygarlığının birçok katmanını ve çeşitliliğini temsil eden 11 dünya miras alanının yönetimi ve korunması konularında edindiği deneyim ve birikimin, Dünya Miras Komitesi üyesi olarak uluslararası plana da yansıtmayı hedeflediği kaydedildi.

Türkiye, Dünya Miras Komitesi’nde evvelce 1983-1989 yılları arasında da görev almıştı.