Türkiye dünyada dikkat çekiyor

Bakan Ali Babacan, "Türkiye ekonomisi gösterdiği performans ile dünyada dikkat çekiyor" dedi.

Babacan, iyi performans gösteren Türkiye’nin diğer üye ülkeler gibi ileride bir Avrupa Birliği (AB) ülkesi olmayı istediğini belirtti.

Ali Babacan, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD)’ın kuruluşunun 20 yıldönümü vesilesiyle Eminönü Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenen kutlama gecesine katıldı. Babacan, burada yaptığı ingilizce konuşmasında genel olarak Türkiye’nin son yıllarda ekonomide göstermiş olduğu yüksek performansa dikkat çekti. Babacan, hükümetlerinin kamu maliyesi ve sosyal güvenlik gibi alanlarda başarılı olduğunu, son yıllarda uygulanan politikalar ile istikrarlı bir döneme girildiğini ifade etti.

Konuklar arasında yeralan çok sayıda yabancıya seslenen Babacan, Türkiye’nin bütçe açığının milli gelire oranının, bulunduğu yüksek rakamlardan yüzde 3’e gerilediğini, Avrupa’nın önemli ülkeleri Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerden daha olumlu bir duruma kavuştuğunu ve AB Maastricht Kriterleri’ni yakaladığını ifade etti. Türkiye’nin borç yapısının da Milli Gelir’e oranının azaldığına işaret eden Babacan, büyümede gerçekleşen rakamların da dikkat çekici olduğunu vurguladı.

Ayrıca, Türkiye’nin, diğer aday ülkeler gibi bir AB ülkesi olmak istediğini belirten Ali Babacan, fiili müzakerelerin başladığını ve Türkiye ile ilgili müzekere başlıklarının (chapter) görüşüldüğünü, Birlik ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin olumlu seyrettiğini söyledi.