Türkiye dünyadaki çağdaş ülkeleri ile aynı kulvarda yürümeye başladı

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye'de 1960'tan beri planlanması gereken yerlerin ancak yüzde 5'nin planlandığını belirterek, "Türkiye artık plansız dönemi geride bırakmıştır. Dünya'nın çağdaş ülkeleri ile aynı kulvarda yürümeye başlamıştır." dedi.

Burada bir açıklama yapan Bakan Pepe, yıllardır yapılamayan çevre ve kentsel planlamanın ülkeyi çarpık kentleşmeye götürdüğünü söyledi. Bakan Pepe, “1960’tan sonra planlama dönemine geçti yaklaşık 45 yıldan beri yapılması gerekenlerin ancak yüzde 5’i planlandı. Yapılamayan planlamanın ülkeyi nasıl çarpık kentleşmeye götürdüğünü biliyoruz. Türkiye bunun faturasını ağır şekilde ödüyör.” şeklinde konuştu.

İstanbul başta olmak üzere 55 ilin bölge planlamasını hazırladıklarını dile getire Bakan Pepe, “Bu çalışmalar hızla sürdürülüyor, ancak İstanbul’da yapılan bu çalışma diğer bölgelerdeki çalışmalara ilham olacak niteliktedir. İstanbul’un bir takım temel değerleri var. Onu ne pahasına olursa olsun korumak lazım. İstanbul’un ormanlarının sulak alanlarının büyük risk altında olduğunu biliyoruz. İstanbul’un şu andaki nüfusunun bu çalışmalar yapılmadığı takdirde 20 milyonu aşması işten bile değildir.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş ise 10 bin metrekarelik alanda hizmet veren tasarım merkezinde yaklaşık 500 çalışan olduğunu belirtti. Topbaş, İstanbul’un geleceğini tahlil etmek, kente İnsani boyutlarda yaşama alanı oluşturmayı amaçlayan bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.