Türkiye ekonomisi krizlere karşı fevkalade dayanıklı

Türkiye ekonomisinin restorasyon değil, adeta bir yeniden inşa dönemi yaşıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ekonomisinin restorasyon değil, adeta bir yeniden inşa dönemi yaşadığını belirterek, ”Türkiye ekonomisi iç ve dış krizlere karşı fevkalade dayanıklı, giderek daha fazla kısa vadeli değil, orta ve uzun vadeli projeler için tercih edilen istikrarlı, güvenilen bir ekonomi haline gelmiştir” dedi.

Başbakan Erdoğan, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan ve TOBB tarafından modernize edilen Cilvegözü Gümrük Kapısı tesislerini törenle hizmete açtı.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Suriye’ye açılan kapısı olan ve iki ülke arasında dostluk, kardeşlik ve ticaret ilişkilerinin köprüsü durumundaki Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndaki hizmet binalarının hayırlı olması dileğinde bulundu.

Sınır kapılarını, Türkiye’nin yaşadığı dönüşüm ve değişime uygun hale getirme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Erdoğan, TOBB ile yaptıkları anlaşma uyarınca yap-işlet-devret sistemiyle bunu gerçekleştirdiklerini söyledi. Sınır kapılarındaki çalışmaları bizzat bu işin içinde olan kesimlerle yürüttüklerine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

”Cilvegözü Sınır Kapısı’nın modernizasyonuyla, altyapıda yetersizlikler nedeniyle azalan yolcu ve araç trafiğinin ortadan kalkacağına inanıyoruz. Dost ve kardeş Suriye ile son yıllarda fevkalade olan ilişkilerimizin ileri düzeye ulaşmasında buranın önemli katkısı olacaktır. Amacımız, sınır kapılarımızın tamamını modernize etmektir. Sadece fiziki altyapının yinelenmesi söz konusu değildir. Bununla birlikte hizmet anlayışı ve kalitesinde de düzelme ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’nin dış ticaret hacmi 270 milyar dolara ulaştı. Bunun büyük bölümünün karayolu ile yapıldığı dikkate alındığında sınır kapılarımızdaki modernizasyonun önemi daha iyi anlaşılacaktır. Sınır kapılarının yenilenmesi sadece mevcut trafiğin rahatlatılmasına yönelik değildir. Bu aynı zamanda tarihi anlamı da olan bir projedir. Modernizasyon çalışmaları tarihi İpek Yolu’nun yeniden inşası anlamına da gelmektedir. Türkiye uzun bir aradan sonra yüzlerce yıl elinde tuttuğu tarihi İpek Yolu’nu modern bir yaklaşımla yeniden canlandırma şansını yakalamıştır. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek kararındayız. Hem iç ve dış ticaretimizi her gün yeni rekorlar kırarak artırmak hem de doğu ile batının birbirleriyle olan ham madde ve tüketim malı çizgisi olma konumumuzu güçlendirmek suretiyle bu yolda kararlılıkla ilerliyoruz.

Bu çerçevede, enerji hatları yanında demiryolu ve karayolu taşımacılığı alanlarında da pek çok projeyi hayata geçirdik. Türkiye bugün Orta Asya’nın doğal gazını Avrupa’ya ulaştıran, petrolünü bütün dünyaya aktaran, diğer yandan da Avrupa’dan Çin’e kadar kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlama çabası içinde olan bir ülke konumundadır. Yeni inşa ettiğimiz binlerce kilometrelik bölünmüş yollar ve sınır kapılarında gerçekleştirdiğimiz modernizasyonla, karayolu ulaşımında da fevkalade önemli bir konuma gelmiş bulunuyoruz.”

-”ÇITAYI YÜKSELTTİK”-

Başbakan Erdoğan, bütün bu gelişmelerin tesadüf olmadığını, bugün Hatay Havaalanı’nın açılışını da yaptıklarını anımsatarak, ”Bu havaalanının temeli 1995 yılında atıldı, ama biz açtık. Birileri atar ve unutur. Biz ise gelir o unutulanları hemen hayata geçirir, halkımızın hizmetine sunarız” dedi.

Bütün faaliyetlerin gerisinde vizyon, hedef ve büyük bir kararlılığın bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Türkiye’yi her alanda, sadece bölgesinin değil, dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline getirme yolunda adım adım ilerliyoruz. Eskiden Türkiye için hedef dünyanın en büyük 20 büyük ekonomisi içinde yer almaktı. Türkiye bugün dünyanın 17., Avrupa’nın en büyük 6. ekonomisidir. Biz çıtayı yükselttik. Kendimize Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirme hedefini koyduk. Nitekim, geçmişte yaşanan ekonomik krizlerin getirdiği ağır maliyete, dünyada petrol fiyatlarının neredeyse 4 katına çıkmasına, global ekonomik krizlere rağmen Türkiye’nin son 5 yılda gerçekleştirdiği ekonomik atılım şaşkınlık ve hayranlıkla izlenmektedir.

Türkiye ekonomisi iç ve dış krizlere karşı fevkalade dayanıklı, giderek daha fazla kısa vadeli değil, orta ve uzun vadeli projeler için tercih edilen istikrarlı, güvenilen bir ekonomi haline gelmiştir.

Türkiye, ekonomik anlamda restorasyon değil, adeta yeniden bir inşa dönemi yaşamaktadır. Türkiye ekonomisinin aktörleri sınırlarımız dışına taşarak global oyuncular haline gelmektedir. Bunun inşaat sektöründe dünyada 3’üncü sırada yer almamız, televizyonda Avrupa tüketiminin yarısını, beyaz eşyada üçte birini karşılıyor olmamız, otomotivde dünya çapında bir üretim üssü haline gelmemiz gibi pek çok örneği vardır. Alkışlıyor, takdir ediyor, tebrik ediyorum.”

Türkiye’nin geleceğine ilişkin belirlenen parametrelerin kağıt üzerinde kalacak afaki hayaller olmadığını ifade eden Erdoğan, ”Bunlar, somut gelişmeler ve sonuçları olan gerçekçi hedeflerdir. Önümüzdeki dönemde herkesi şaşırtmaya devam edecek ve kimsenin beklemediği kadar yüksek performans göstererek hedeflerimizin ötesine geçeceğiz. Bundan hiç endişe duymuyorum” diye konuştu.

-”MİLLETİN HEYECANINI ASLA İSTİSMAR ETMEYECEKSİNİZ”-

Erdoğan, Türk milletinin kendisine hizmet edenleri asla unutmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

”Hataylılara son seçimlerde bizlere verdiği destek için teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Biz de sözümüzün arkasındayız, Büyük Karaçay Barajını ihale ediyor, ardından Reyhanlı Barajı ile ilgili çalışmalar başlatıyoruz. Bunları birer birer hayata geçireceğiz. Hükümet olarak önceliğimiz yarım kalmış işleri bitirmektir. Biz sadece temel atıp, sadece bekçi parası kadar ödenek koyarak ‘iş yapıyoruz’ diye milletin gözlerini boyayanlardan olmadık, olmayacağız. Biz bir işe başladığımız zaman mümkün olan en kısa zamanda tarihini açıklar ve o tarihte gelir bitiririz. Bakın bugün 100’ü aşkın projenin toplu açılışını yaptık. Bunların arasında okul, sulama göletleri, KÖYDES ve BELDES projeleri var.

Planımızı programımızı sağlam yapıp işe öyle koyuluyoruz. İşe başlarken hedefinizi koyacak, samimi, dürüst olacaksınız. Milletin heyecanını asla istismar etmeyeceksiniz. Çünkü bu heyecan kaybolursa bir daha geri dönüşü olmaz. Yapamayacağımız hiçbir iş sözü vermedik. Projelerin takipçisi olduk. Bir şeyi söylüyorsak yerine getiririz. Sonuçta kazanan Türkiye, milletimiz olmaktadır.”

Erdoğan, konuşmasının ardından, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Cemil Çiçek ve Hayati Yazıcı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Hatay Valisi Ahmet Kayhan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile modernizasyonu yapılan hizmet binasının açılışını yaptı.

Başbakan Erdoğan, yeni hizmet binasını gezerek yetkililerden bilgi aldı.