Türkiye en popüler tatil merkezi

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Karadeniz turu kapsamında Kastamonu'ya gelen İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Barbara Hay, turizmden Türkiye'nin Avrupa Birliği ilişkilerine kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

Başkonsolos Barbara Hay, ayrıca Türkiye AB ilişkileri konusunda iletişimin şart olduğunu ve Türkiye’nin atması gereken en önemli adımın tanıtım olduğunu ifade etti. Başkonsolos Hay şunları söyledi: “Türkiye, İngiltere’de en popüler bir tatil merkezi olarak görülüyor. Artık İngilizler’den çok sayıda kişi mülk alıp kalıcı şekilde yaşamaya başladılar. Bu şekilde insanlar seyahat edip tanışmalılar. Bu yıl biz Türkiye’ye 2 milyon İngiliz turistin gelmesini bekliyoruz.”

Pazar günü İstanbul’dan yola çıkan ve Zonguldak, Bartın, Karabük ve Çankırı’yı gezen Başkonsolos Barbara Hay, Kastamonu’nun ardından Sinop’u kapsayanı ziyaretinin amacının iş ve akademik anlamda ortak bağlantılar kurmak olduğunu söyledi. Başkonsolos Hay, ayrıca vali, belediye başkanı gibi yetkililerle tanışmak ve ilişkileri dada da geliştirmek olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Avrupa Birliği(AB) ile ilişkileri konusunda, “Bence bu konuda ilişkilerin ve iletişimin devam etmesi çok önemli” diyen Başkonsolos Hay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Önce AB ile kolektif bir ilişki var. Bir de üye olan ülkelerle bire bir daha önceden süregelen ilişkiler var. Türkiye’nin bu konuda atması gereken en önemli adım tanıtımdır. Halkla ilişkiler konusunda yapılması gereken çok fazla şey var. Bu bağlamda örneğin öğrencilerin Türkiye’den Avrupa’ya ve Avrupa’dan Türkiye’ye değişim programlarında bir şekilde gidip gelmesi, işadamlarının birlikte iş yapmaları önemlidir.”

Avrupa Birliği ile ilişkilerde gazetecilere büyük görevler düştüğünü belirten Başkonsolos Hay gazetecilerin objektif ve doğru habercilik yapması gerektiğine dikkat çek.

Türkiye’nin çok büyük bir ülke olduğunu belirten Hay, “Bildiğiniz gibi İstanbul’da yaşıyorum ve konsolosluk Türkiye’nin kuzey batısına düşüyor. O yüzden her yeri gezip valilerle görüşüp bilgi alışverişinde bulunmak istiyorum. Türkiye ile İngiltere’nin Avrupa Birliği sürecinde sağlam olan ilişkilerini daha da sağlamlaştırmak istiyorum. Ben böylece düşünce alışverişinde bulunup ülkeme dönüp bu konuda daha da heyecanlı adımlar atılmasını istiyorum” dedi.