Türkiye genelinde 40 yeni ilçe hangi illerde kurulacak?

Hükümet, yerel seçimler öncesinde Türkiye genelinde 40 yeni ilçe kuracak.

Bunların 9’u İstanbul’da. İzmir, Antalya ve Diyarbakır’da ise 4 yeni ilçe oluşturulması planlanıyor.

Türkiye’nin yeni nüfusu ve dağılımı yerel yönetimleri doğrudan etkileyecek. Yerel seçimler öncesinde kapatılacak ve yeni kurulacak belediyelerle ilgili çalışmada sona gelindi.

Nüfusu 2 binin altına düşen 900 belediye kapatılacak.

AKP’nin çalışmasına göre, Türkiye genelinde 40 yeni ilçe kurulacak. Yeni ilçelerin tümü büyükşehir sınırlarında olacak.

40 yeni ilçeden 9’u İstanbul’da. Hadımköy, Erengazi, Sultangazi, Başakşehir, Çekmeköy, Esenşehir, Samandıra, Arnavutköy ve Beylikdüzü İstanbul’un yeni ilçeleri olacak.

Erengazi ilçesi için Üsküdar, Kadıköy ve Ümraniye bölünecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlerde hedef gösterdiği Ankara’nın Çankaya ilçesinin bölünmesinden ise vazgeçildi. Ankara’da sadece Pursakların ilçe yapılmasına karar verildi. Temelli ve Yenikent’in durumları ise henüz net değil.

Antalya ve İzmir’de de dörder yeni ilçe kurulması gündemde. İzmir’de Karşıyaka ve Konak ilçeleri bölünecek, Bayraklı ve Karabağlar adında iki ayrı ilçe kurulacak.

Gümüldür çevresindeki beldeler de birleştirilerek yeni bir ilçe yapılacak. Antalya’nın yeni ilçeleri ise Konyaaltı, Döşemealtı, Muratpaşa ve Kepez olacak.

AKP’nin yerel seçimlerde hedefinde Diyarbakır da var. Diyarbakır’da da 4 yeni ilçe kurulması planlanıyor. Sur, Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar Diyarbakır’ın yeni ilçeleri olacak.

Düzenlemeye son şekli Başbakan Erdoğan başkanlığındaki toplantıda verilecek. Hükümet mart ayının ilk haftasına kadar düzenlemeyi Meclis’ten geçirmek istiyor.

CNNTÜRK