Türkiye gündemi

Türkiye'nin bugünkü gündemi derlenmiştir.

– Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ürdün’de. Erdoğan, Başbakanlıkta resmi törenle karşılanacak. İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak açıklama yapılacak. Erdoğan, Salt şehrindeki Türk şehitliğini ve Petra Antik Kentini ziyaret edecek.

– Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti İstanbul İl Kadın Kollarının “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü” sebebiyle Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlediği programa katılacak. Çubukçu daha sonra Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun da katılacağı “Kadın ve Şiddet” konulu konferansa iştirak edecek.

– Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’te, yaya üst geçidi açılış törenlerine katılacaklar. Tüzmen ve Hisarcıklıoğlu daha sonra, Şanlıurfa’nın Birecik İlçesi ile Gaziantep’in Nizip İlçesi’nde ticaret odalarının açılışına katılacak.

– Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Bölge Ticaret Borsaları Başkanları ile gerçekleştirilecek toplantıya katılacak.

– Bakan Murat Başesgioğlu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi İdari Bina ve Kuluçka Merkezi Temel Atma töreni katılacak.

– Başesgioğlu, Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenecek olan “İnşaatta İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu’na katılacak.

– Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, YURTKUR 74. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’na katılacak.

– Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır’da düzenlenecek ”1. Ulusal İpekböcekçiliği Zirvesi”ne katılacak.

– Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde fidan dikme törenine katılacak. Pepe, Muğla’nın Marmaris, Milas ve Bodrum ilçesindeki yanan ormanlık alanlara fidan dikim törenlerine de telekonferans sistemiyle katılacak.

– KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Gaziantep’te, Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) Genel Satış Acentasının açılışını yapacak. Cumhurbaşkanı Talat’a buradaki açılışta Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu eşlik edecek.

– AK Parti Dış İlişkiler ve Dış Temsilcilikler Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Almanya’nın Hamburg kentinde temaslarda bulunuyor.

– Irak’ta artan şiddet olayları ve gelişmeler izleniyor.

– AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ile CHP Tokat Milletvekili Orhan Ziya Diren, Kayseri’de “Irak ve Türkmenler” konulu panelde konuşmacı olarak katılacaklar.

– Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Av. Edip Özbaş, Ordu’da basın toplantısı düzenleyecek

– Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Şanlıurfa’da “Tüm Kadın Lobisi Derneği”nce düzenlenecek olan “Güneydoğu’da Kadın Olmak” konulu panele katılacak.

– Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası 17. Olağan Genel Kurulu, Ankara’da yapılacak. Genel Kurula, SP Genel Başkanı Recai Kutan, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek de katılacak.

– Kudret Göz Hastanesi’nin organize ettiği ‘Katarakt ve Refraktif Cerrahi Bilimsel Toplantısı’, Fransız Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Joseph Colin’in açılış konuşması ile başlayacak. Akşam saatlerinde gala yemeği düzenlenecek. Yemeğe Bakanlar Abdülkadir Aksu, Recep Akdağ ve Vecdi Gönül’ün de katılması bekleniyor.

– Türk Hava Kurumu’nun 39. Büyük Genel Kurulu, Ankara’da yapılacak.

– Dışişleri Mensupları Eşlerinin Dayanışma Derneği’nin Sheraton Otel’de düzenlediği ‘DMEDD Kermesi’nin açılışını Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül yapacak.

– Ziraat Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen ‘2. Öğrenci Kurultayı’ Ankara’da yapılacak.

– Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü A Bölgesi Trafik Ekipler Amirliği kadrosunda bulunan ve görevi başında şehit edilen polis memuru İrfan Efe için İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde cenaze töreni düzenlenecek.

– Şırnak’ın Küpeli Dağı bölgesinde şehit düşen Piyade Komanda Çavuş Zekeriya Kılıç’ın cenazesi İzmir’de toprağa verilecek.

– Kürt Demokrasi Forumu, Ankara’da “Kürtler, Kürt Sorununa Nasıl Bakıyor?” konulu konferans düzenleyecek.

– DTP Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Müdahale ve Dayanışma Günü’ne ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyecek.

– ESP, Ankara Yüksel Caddesi’nde “Özgürlük İstiyoruz” kampanyası çerçevesinde oturma eylemi yapacak.

– Pakistan’a bağlı bulunan Keşmir’de Osmanlı’dan kalma Türk köyü zor günler geçiriyor. Keşmirli Türklerin tamamı Osmanlı Devleti’nin yardımlarından dolayı ‘Osmani’ soyismini kullanıyor.

– Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık’ın katılımıyla Kadınlar Parkı’nın

açılışı yapılacak. Kıyıklık, park hakkında yapılan eleştirilere cevap verecek.

– İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Öğretmenler Haftası” dolayısıyla İstanbul’daki tüm engelli öğretmen ve ailelerini düzenlediği yemekte bir araya getirecek.

– Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Altay Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından tarihçi-müzikolog Yılmaz Öztuna’nın ‘Türk Musikisi Ansiklopedik Sözlüğü’ adlı eserinin meşri münasebetiyle Şükran Günü düzenlenecek.

– Turkcell Süper Lig’de 4 karşılaşma yapılacak. İstanbul’da Galatasaray, Sivasspor’u ağırlarken, Manisa’da Vestel Manisaspor ile Konyaspor karşı karşıya gelecek.

– Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun (KTFF) düzenlediği ve 8 ülke takımının mücadele ettiği ELF Kupası maçları, bugün oynanacak final maçıyla sona erecek.