Türkiye hududundaki Rus uçağına 4 uçakla yakın takip

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 uçakları, Rusya Federasyonu'na (RF) ait bir adet İL-20 savaş uçağını; Bulgaristan-Türkiye bölgesinden Türkiye-Gürcistan hudut bölgesine kadar Karadeniz'in uluslararası hava sahasındaki uçuşunu kontrol için devriye uçuşu yaptı.

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 uçakları, Rusya Federasyonu’na (RF) ait bir adet İL-20 savaş uçağını; Bulgaristan-Türkiye bölgesinden Türkiye-Gürcistan hudut bölgesine kadar Karadeniz’in uluslararası hava sahasındaki uçuşunu kontrol için devriye uçuşu yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı’nda günlük faaliyetlerle ilgili yapılana açıklamada, “09 Kasım 2013 günü, Rusya Federasyonu’na (RF) ait bir adet İL-20 savaş uçağının, Bulgaristan-Türkiye bölgesinden Türkiye-Gürcistan hudut bölgesine kadar Karadeniz’in uluslararası hava sahasındaki uçuşları esnasında, Balıkesir’den kalkış yapan iki adet F-16 uçağı ile Kırklareli-Samsun açıklarında, Merzifon’dan kalkış yapan iki adet F-16 uçağı ile Samsun-Artvin-Hopa açıklarında ve Türk hava sahası içerisinde kontrol maksatlı devriye uçuşu icra ettiğini bildirdi. Aynı gün 4 adet F-16 ile de Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edildiği bilgisi verildi.

DENİZDEKİ ASKERİ GÖREVLER

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın da 09 Kasım 2013 tarihinde, 5 adet harp gemisi ile Birleşmiş Milletler ve NATO kapsamındaki görevlerine devam ettiği, 2 adet harp gemisi ile Doğu Akdeniz’de, bir adet harp gemisi ile de Karadeniz’de karakol görevi, bir adet harp gemisi ile Somali açıklarında refakat görevi icra edildiği ifade edildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın ise bir adet bot ile Doğu Karadeniz’de, bir adet bot ile Kuzey Ege’de, iki adet bot ile de Türkiye-Suriye deniz hududunun kontrolü amacıyla İskenderun Körfezi açıklarında karakol görevleri yaptığı vurgulandı.