Türkiye için hava durumu tahminleri

Kar yağışı batı kesimleri terk ediyor, ancak olumsuz hava koşulları devam edecek.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre; yurdu etkisi altına alan kar yağışı ve soğuk hava bir kaç gün daha devam edecek. Bugün bazı bölgelerde ve illerde hava sıcaklıklarının şöyle olması bekleniyor:

Marmara Bölgesi’nde kar yağışı etkisini kaybederken sıcaklık biraz artacak. Cumartesi günü Trakya’da yağış kara dönüşecek. Bölge Pazar ve Pazartesi günü yine kar yağışının etkisinde kalacak. Edirne 5, Balıkesir 3, Sakarya 6 derece olacak.

İç Anadolu Bölgesi’nde etkili olan yağış bugün bölgenin doğusuna çekilecek. Bugün daha çok Sivas-Kayser ve Niğde çevrelerinde etkili olacak. Yarın ve Cumartesi günü İç Anadolu’da lodos kuvvetli esecek. Aynı günlerde yağış da karla karışık yağmur şeklinde görülecek. Konya 1, Eskişehir 2, Kayseri’de 4 derece olacak.

Ege Bölgesi’nde hava genellikle parçalı bulutlu olacak. Muğla kıyılarında hafif yağmur görülecek. Yarın kuvvetli esecek lodos, bölgeye sağanak yağmur getirecek. Denizli 7, Bodrum 12, Kütahya -1 derece olacak.

Akdeniz Bölgesi’nde yağmur biraz yavaşlayacak. Antalya’da hava açık olacak, Adana’da ise yağmur devam edecek. Yarından itibaren yağmur, yeniden Akdeniz’in geneline yayılacak.

Güneydoğu Bölgesi’nde yağmur hafifleyecek ancak 4 gün daha devam edecek. Antalya 15, Diyarbakır 6 derece olacak.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde lodos kuvvetli esecek. Kar yağışından en fazla etkilenen Erzurum-Kars çevrelerinde çığ riski büyük. Kar yağışı yarın etkisini azaltacak. Erzurum -2, Malatya 5, Van 4 derece olacak.

Karadeniz Bölgesi’nde özellikle Ordu-Artvin arasında fırtına ve kuvvetli yağış görülecek. Yağış iç kesimlerde kar şeklinde etkili olacak. Bolu’da kar yağışı etkisini kaybedecek. Trabzon ve Samsun 5, Bolu 2 derece olacak.