Türkiye için pembe tablo çizdiler

KRİZİ önceden tahmin etmesiyle adı ‘Kahin’e çıkan ABD’li ekonomi profesörü Nouriel Roubini, “Krizi başarıyla atlatan Türkiye kizden en hızlı çıkacak ülkelerin başında geliyor.

Roubini: Krizi rahat atlattınız en erken Türkiye toparlanır

Global krizi önceden tahmin etmesi nedeniyle adı ‘Kahin’ olarak anılan Prof. Dr. Nouriel Roubini, dünyayı saran ekonomik krizden en erken Türkiye’nin çıkacağını ileri sürdü. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından düzenlenen ‘otomotiv endüstrisi vizyon toplantıları’ kapsamında Bursa’da bir konferans veren Roubini, Türkiye’nin küresel krizin etkilerini silmeye başladığını söyledi. Roubini, bütün dünyada etkili olan küresel krizin etkisini yitirmeye başladığını, ekonomide canlanmanın “U” şeklinde olacağını ifade etti. Türkiye’yi bu alanda en başarılı ülkeler arasında gösteren Nouriel Roubini, “Türkiye’de düzelme, ABD ve Avrupa’ya göre daha hızlı olacak. Türkiye adına uzun ve orta vadede iyimserim. Ancak faizler uzun süre düşük seyrederse enflasyonist baskı oluşur” ifadesini kullandı.

Yunanistan’daki krizin Türkiye’yi de etkileyebileceği uyarısı yapan Roubini, Çin’in dünya ekonomisi açısından tek lokomotif olamayacağına işaret etti. Türkiye’de iyi bir işgücü potansiyeli bulunduğunu anlatan Roubini, mesleki eğitime ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye ekonomisinin güçlü ve parlak olduğunu, gelecekte dünyayla daha da bütünleşeceğini belirten Roubini, dünya ekonomisinin ağırlığının gelişmiş batı ülkelerinden yeni gelişen ülkelere doğru kaydığını, ABD ve AB’den Asya’ya ve Bric ülkeleri olarak bilinen Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya’ya yöneldiğini kaydetti.

Roubini, bu eğilimin devam edeceğini vurgulayarak, ABD’de yılın ilk yarısında büyümenin yüzde 3 olacağını, yılın ikinci yarısında yüzde 2’ye gerileyeceğini, AB’de de büyüme tahmininin yüzde 2’yi geçmediğini belirterek, Türkiye’de büyüme oranının yüzde 4-6 olarak gerçekleşeceğini beklediğini, Çin’de ise bu oranın yüzde 9’lara tırmanacağını bildirdi.

YUNANİSTAN KEŞKE TÜRKİYE’DEN DERS ALSAYDI…

Nouriel Roubini, “Türkiye, kriz şokunu iyi absorbe etti. Yunanistan ve diğer bazı AB ülkeleri Türkiye’ye baksaydı, ders alsaydı, bu noktada olmazdı” dedi. Roubini, Yunanistan’ın çöküşüne engel olmak gerektiğine değinerek, şöyle devam etti: “Türkiye AB üyesi olmalı. Müzakereler devam edecek ve AB Türkiye’yi fark edecek.”

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF), Türkiye’nin 2010 büyüme tahminini yüzde 3.7’den yüzde 5.2’ye çıkardı. Böylece Türkiye, 1.5 puanlık artışla 2010 yılı büyüme tahmini en fazla yükseltilen ülke oldu.

TÜRKİYE % 5.2 (+1.5)

IMF: Türkiye 2 yılda en hızlı büyüyecek 2 ülkeden biri

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’nin 2010 büyüme tahminini 1.5 puan birden artırarak yüzde 5.2’ye yükseltti. “Dünya Ekonomik Görünümü” raporunu açıklayan IMF, Avrupa’da 2010-2011 yıllarında ortalama yüzde 3-5 aralığında büyümesi beklenen iki ülkeden birinin Türkiye diğerinin ise Slovakya olduğunu açıkladı.

IMF Ocak yaptığı Türkiye’nin yüzde 4 olan 2011 büyüme tahminini ise yüzde 3.4’e çekti. Raporun yayımlanan birinci ve ikinci bölümlerinde, 2010 ve 2011 yılında küresel büyüme oranının yüzde 4.25’e ulaşacağı tahmin edildi. Raporda, küresel iyileşmenin beklenenden daha iyi olduğu ifade edilirken, güçlü bir başlangıç yapan ekonomilerin öncü olma rolünü sürdüreceği kaydedildi.

Rapora göre, gelişmiş ekonomilerin 2010 yılında yüzde 2.25, 2011 yılında ise yüzde 2.5 oranında büyümesi bekleniyor. Yükselen ve gelişmekte olan ülkelerdeki büyümenin ise 2010 ve 2011 yıllarında yüzde 6.25’in üzerinde olması öngörüldü. Ancak, gelişmiş ekonomilerdeki iyileşmenin önceki daralmalardaki iyileşmelere göre yavaş olacağı ifade edildi.

Enflasyon yüzde 9.7’ye çıkar

Rapora göre, Türkiye’nin 2009 yılında yüzde 4,7 oranında daralan GSYH’sinin, bu yıl yüzde 5.2 büyümesi bekleniyor. Büyümenin 2011 yılında da yüzde 3.4 oranında gerçekleşmesi öngörüldü. IMF’nin raporunda yer alan Avrupa ülkeleri arasında Türkiye, 2010 yılı büyüme öngörüsüyle, en fazla büyüme olması beklenen ülke konumunda. Raporda, Türkiye’de tüketici fiyatlarının yıllık ortalama bazında 2009’da yüzde 6.3 arttığı, bu artışın 2010 yılında yüzde 9.7, 2011 yılında ise yüzde 5.7 olacağı öngörüldü.

Türkiye hızlı toparlanır

Bunun yanında, rapora göre, Türkiye’nin 2009 yılında cari işlemler dengesinin GSYH’ye oranı yüzde -2.3 iken, bu oranın 2010’da yüzde -4, 2011 yılında da yüzde -4.4 olması bekleniyor.

Raporda, büyüme beklentilerinin çok geniş değişkenlik gösterdiği belirtildi. Raporda, küresel krizi nispeten atlatan ekonomiler arasında Polonya, ilk dış şokları atlatan ülkeler arasında Türkiye örneği verilerek, bu tür ülkelerin küresel ticaretin normalizasyonu ve ana para akışlarının geri dönüşünün yardımıyla daha güçlü şekilde toparlanabileceği tahmininde bulunuldu.

DÜNYA % 4.2 (+0.3)

Acilen mali strateji yapılmalı


ORTA vadede mali takviye stratejilerine acil ihtiyaç olduğu belirtilen IMF raporunda, aktivelerdeki ani düşüş ve teşvik önlemlerinin, gelişmiş ekonomilerdeki mali açıkları milli gelirin yaklaşık yüzde 9’una yükselttiği, 2014 yılında bu ülkelerdeki borcun reel GSYH’ya oranının yüzde 100’ünü aşacağı öngörüldü. Bu durum, kriz öncesi döneme göre yüzde 35 artışa tekabül ediyor. Raporda, gelişmiş ekonomilerde işsizliğin 2011 yılına kadar yüzde 9 sevilerinde seyredeceği, daha sonra yavaş yavaş düşeceği ifade edildi.

AVRUPA % 1.0 (+0.0)

Dünya 2010’da % 4.2 büyür


IMF tahminlerine göre, Avrupa 2010’da yüzde 1.3, 2011’de yüzde 1.9 büyüyecek. ABD’nin 2010’da yüzde 3.1, 2011’de yüzde 2.6 büyümesini bekleyen IMF’ye göre, dünya ekonomisi 2010’da yüzde 4.2, 2011’de yüzde 4.3 büyüyecek. IMF gelişmekte olan ekonomilerin 2010’da yüzde 6.3, 2011’de yüzde 6.5 büyüyeceğini tahmin ediyor.

ÇİN % 10 (+0.0)

IMF’den bankalar için 2 yeni vergi


CUMA günü Washington’da toplanacak gelişmiş 20 ülke (G20) maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının, küresel olarak bankalara konulması düşünülen yeni bir vergiyi tartışacakları bildiriliyor. Haftasonu Washington’da yapılacak IMF ve Dünya Bankası bahar dönemi toplantılarından önce gerçekleşecek G20 toplantısında, IMF tarafından bu verginin nasıl yapılandırılacağı konusunda hazırlanan bir raporun ele alınacağı, ancak kesin bir karar alınmasının beklenmediği kaydediliyor. IMF, tüm finansal kuruluşların ilk etapta bir banka harcı ödemelerini öngörüyor. Bu harç miktarının kuruluşların finansal sistem için ne kadar büyük riskler oluşturduklarına bağlı olarak değişik oranlarda olabilecek. IMF ayrıca, bankalara kârlar ve ücretler üzerinden alınacak ikinci bir vergi teklifinde bulunacak. Ancak tüm G20 ülkelerinin bankalara vergi konulmasına sıcak bakmadıkları bildiriliyor.

BREZİLYA % 5.5 (+0.8)

Lehman 50 milyar $ borcu gizleyince 19 büyük banka mercek altına alındı.
ABD’DE Sermaye Piyasası Kurulu (SEC), 19 büyük bankanın Lehman Brothers’ın iflasına yol açan muhasebe hilelerine başvurup başvurmadığını inceliyor. SEC’in Lehman Brothers’ın iflas etmeden önce durumunun kötü olduğunu gizlemesine olanak yaratan ve “Repo 105” olarak bilinen muhasebe yöntemini kullanmasına ilişkin incelemesi konusunda bilgi veren SEC Başkanı Mary Schapiro, SEC’in, Lehman Brothers’ın yaptığı iddia edildiği gibi muhasebe hilesine başvurup başvurmadığı konusunda bilgi almak için 19 bankaya mektup gönderdiklerini söyledi.

Mahkemenin ABD tarihinin en büyük iflasını araştırmak için görevlendirdiği Müfettiş Anton Valukas’ın geçen ay açıkladığı 2 bin 200 sayfadan oluşan raporunda, bankanın 2001 yılından bu yana borçlarını azaltmak amacıyla kullandığı “Repo 105” adlı muhasebe yöntemini kullanarak bilanço dışı işlemlerle 50 milyar dolar borcu olduğunu gizlediği belirtildi. Eski CEO Richard Fuld, hesap manevraları konusunda “kesinlikle hiçbir şey hatırlamadığını” söyledi.