‘Türkiye içişlerimize karışmamalı’

Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani, Türkiye ile ilişkilerin ülkelerin içişlerine müdahale edilmemesi temelinde sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

KYB Başkanlık Konseyi’ndeki üye boşluklarının doldurulması amacıyla Süleymaniye yakınlarındaki Qelaçolan Kasabası’nda yapılan toplantılara katılan Talabani, Irak’ın komşu ülkelerle ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini söyledi. Suriye ile lrak arasındaki ilişkilerin yeni bir aşamaya girdiğini belirten Talabani, “Türkiye ile de ilişkilerin, ülkelerin birbirlerinin içişlerine müdahale etmemesi temelinde ve özellikle de Kerkük’ün özgün konumu göz önünde bulundurularak sürdürülmesinden yanayız” dedi.

’TERÖRE KARŞI SAVAŞA TÜM TARAFLAR AKTİF OLARAK KATILMALI’

Toplantıda Kuzey Irak’taki Kürtlerin elde ettiği kazanımları anlatan Celal Talabani, lrak’ta Koalisyon güçleriyle birlikte güvenlik ve istikrarın sağlanması konusunda tüm tarafların teröre karşı verilen mücadeleye aktif olarak katılması gerektiğini ifade etti. Talabani, KYB ile Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi’ne bağlı Peşmerge güçlerinin tek çatı altında toplanması ve Kekük kentinin geleceğini belirleyecek olan 140.maddenin uygulanması için çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

Lideri olduğu KYB içinde bir reform süreci başlattıklarını anlatan Talabani, resmi kuruluşlar ve KYB teşkilatları içindeki yolsuzluklara da değindi. Talabani, “Düzenleme yapılırken, hesap sorulmalıdır. Yolsuzluğun nedenlerinden biri de, hesap sorulmamasıdır. Bizim, büyük ölçüde reform yapmaya ihtiyacımız var. Yolsuzluklara son verilmesi amacıyla il ve ilçe teşkilatlarının gözetiminde ‘yolsuzlukları denetleme’ komiteleri oluşturulmalıdır. Genel Kurul’un, KYB içinde grupçuluğu yasaklayan bir karar çıkarmasını öneriyorum” dedi.