Türkiye ile Almanya arasında hayat boyu eğitim anlaşması

Milli Eğitim Bakanlığı ile, Alman Halk Yüksekokulları'na bağlı Avrupa Dil Testleri Firması arasında işbirliği anlaşmazı imzalandı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile, Alman Halk Yüksekokulları’na bağlı Avrupa Dil Testleri Firması arasında işbirliği anlaşmazı imzalandı.

Anlaşmaya göre, Türkiye ve Almanya’da yetişkin eğitimiyle ilgili temel ve güncel konularda ortak konferanslar ve eğitim imkanları, Türk ve Alman yetişkin eğitimcilerin karşılıklı olarak bilgi ve tecrübelerini paylaşabilecekleri değişim programlarının oluşturulması, demokratik eğitim, kültür, dil ve meslek eğitimi alanlarında bilgilendirme faaliyetlerinin düzenlenmesi konusunda mutabakat sağlandı. Taraflar, Avrupa dil sertifikalarının Türk halk eğitim merkezlerinde verilmesi ve Alman okulları ve Almanya’daki halk eğitim merkezlerinde verilmekte olan Türkçe derslerinin yaygınlaştırılması konusunda da mutabakat sağladı.

Söz konusu anlaşma, Almanya Federal Meclisi eski başkanı ve Alman Halk Eğitimi Merkezleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Rita Süssmuth başkanlığında bir heyet ile Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Temel ve Millî Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürü Mehmet Can arasında dün imzalandı.