Türkiye ile Kamerun arasında sağlık köprüsü kuruldu

Ege Sağlık Federasyonu (ESAFED), uluslararası sağlık eğitimi projelerinden birini daha tamamladı.

Ege Sağlık Federasyonu (ESAFED), uluslararası sağlık eğitimi projelerinden birini daha tamamladı. Geçen ayki “Mali Sağlık Eğitimi” projesinden sonra şimdi de Kamerunlu doktorların Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki üç ay süreli stajı sona erdi. ESAFED, TİKA ve İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar ve Eğitim Merkezi Başkanlığı (SESRIC) işbirliğiyle yürütülen “Türkiye-Kamerun Sağlık Eğitimi” projesi, 15 Ağustos 2013’te başlamıştı. Kamerun’dan gelen altı kişilik sağlık ekibi, hastanenin ilgili servislerinde mesleki bilgi, görgü ve tecrübelerini arttırdı.

Kendilerine sunulan imkân ve gösterilen yoğun ilgiden fazlasıyla memnun olduklarını söyleyen Kamerunlular, hayatlarında hiç yaşamadıkları mesleki tecrübeyi bu proje sayesinde edindiklerini belirtti. Antalya’da edindikleri tecrübeleri ülkelerinde kullanacaklarını ve diğer arkadaşlarıyla paylaşacaklarını ifade ettiler. Kasım ayında biten stajdan sonra TİKA, SESRIC ve ESAFED onaylı sertifikalarını, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen törenle teslim aldılar. Törenin açılışında konuşan Antalya Sağlık Hizmetleri Derneği (SAHİDER) Başkanı Dr. Ahmet Özcan, projeye evsahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. ESAFED Yurtdışı Kurulu Başkanı Opr. Dr. Ali Kasap ise, “Afrika insanına sağlık alanında yapılabilecek en anlamlı çalışmanın, sağlık eğitimleri olduğunu düşünüyoruz. Yapılan sağlık taramaları, suya yazılan yazı gibi ancak bu eğitimler, o ülkede her zaman kullanılacak bir miras olarak kalıyor. Bu çalışmaya destek veren TİKA ve SESRIC yetkililerine, hastane ortamını açarak bu eğitimin gerçekleştirilmesine destek veren Sağlık Bakanlığı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetici ve personeline, projenin yürütülmesinde her türlü özveriyi gösteren üyemiz SAHİDER Başkanı ve üyelerine gönülden teşekkür ederim.” şeklinde konuştu. SESRIC adına konuşan Eğitim ve Teknik İşbirliği Direktörü M.Fatih Serenli de, “İslam ülkeleri arasındaki bu anlamlı işbirliğine vesile olduğumuz için mutluyuz. Buradaki birlikteliği çok önemsiyoruz. Gelecek adına umut veren, İslam ülkeleri arasında köprü olan önemli bir çalışma. ESAFED ile Yemen, Mısır, Mali ve Somali’de de sağlık eğitimi projeleri gerçekleştirmiştik. Bu çalışmaların devamı şeklinde diğer İslam ülkeleri için de bu tür çalışmalara her zaman desteklerimiz devam edecektir.” dedi.

Eğitimlerini tamamlayan Kamerunlular adına konuşan genel cerrahi uzmanı Opr. Dr. Ngaroua, şunları söyledi: “Sizleri tanıdığımız için çok mutluyuz. Birkaç yıl önce Kamerun’a gelen bir grup gönüllü Türk hekiminin çalışmalarıyla Türkiye’yi ilk defa duyma ve Türkleri tanıma şansı oldu. Çok çalışkan ve öğretmeye yatkındılar. Tanıdığımız diğer beyazlardan çok farklıydınız. İzmir’den gelen bu hekimler, birkaç yıl gelmeye devam ettiler. Sonra bizi davet ettiler, bu bizim için çok anlamlıydı. Türkiye’yi ve Türk insanını burada daha iyi tanıdım. Hepiniz çok candan ve içten davranıyorsunuz. Bildiğinizi öğretmeye çalışıyorsunuz ve bu konuda çok iyisiniz. Ben ve arkadaşlarım, bu üçaylık eğitimden edindiğimiz yeni tecrübeleri milletimiz için kullanacağız. Bu eğitim, kuma yazılmış bir yazı olmayacak. Döner dönmez öğrendiklerimizi uygulamaya koyacağız ve diğer arkadaşlarımıza da göstereceğiz. Her şey çok güzeldi, her şey çok planlıydı. Bu eğitime destek veren bütün kurumlara ve kişilere, ekibim ve milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bilin ki Kamerun’da bir eviniz ve bir aileniz var. Hepinizi bekliyoruz.”

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nuri Bozdemir de bu eğitimin kendi hastanelerinde yapılmasından dolayı çok mutlu olduklarını, her zaman seve seve evsahipliği yapabileceklerini ifade etti. Törenin sonunda Kamerunlu sağlık ekibi, sertifikalarıyla birlikte çeşitli hediyeler takdim edilerek ülkelerine uğurlandı.