Türkiye internet kullaniminda sinifta kaldi

Avrupali ülkelere göre kiyaslama yapildiginda internet kullanicilarinin ortalama orani yüzde 54 olarak kayda geçti. Ancak ailelerin sahip oldugu bilgisayar göz önüne alindiginda Yunanistan Avrupa’nin en yoksul ülkesi durumunda. Yunanistan’da evlerin sadece yüzde 29’unda bilgisayar bulunuyor. Yunanistan bu haliyle Bulgaristan yüzde 15 ve Türkiye’ye de yüzde 10 yakin duruyor.

Buna karsin Danimarka, Almanya, Lüksemburg, Hollanda, Ingiltere, Izlanda ve Norveç’te her üç evden birinde kisisel bilgisayar bulunuyor ve yarisindan fazlasinda internet baglantisi var. Letonya, Lituanya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve Türkiye’de ise üç evden birinden daha az oranda bilgisayar bulunurken internet baglantisi olan evlerin orani altida birin asagisinda yer aliyor.

Son üç ülke Bulgaristan, Romanya ve Türkiye evlerdeki bilgisayar orani ve internet baglantisi konusunda AB üyesi ülkeleri ortalamasinin altinda bulunuyor. Yunanistan AB ülkeleri içerisinde internet kullaniminin yüzde 25’in altinda olan tek ülke olarak dikkat çekiyor. Yunanistan’da internet baglantisi bulunan evlerin orani ise yüzde 17 durumunda.

Internetin bagli oldugu evlerin en az oldugu ülkeler yine Bulgaristan yüzde 10, Türkiye yüzde 7 ve Romanya yüzde 6 olarak kayda geçti. Buna karsin internetin en fazla kullanildigi ülkeler yüzde 80 ile Isveç ve Izlanda olarak kaydediliyor.