Türkiye – Irak arasında petrol krizi

Irak Milli Petrol Şirketi SOMO'nun, Irak'ın Kuzeyindeki Kürt yönetimini Türkiye'ye tanıtmaya yönelik hamlesinin ardından sınırdaki petrol sevkiyatı durdu.

Habur Gümrük kapısından en son petrol tankeri bu gece saat 00.00’da geçecek. Kapıdan son geçecek olan Çakan Uluslararası Petrol Taşımacılığı Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Çakan, firmalarına ait 850 araç bulunduğunu, bunların 500’ünün Irak tarafına geçtiğini, 150 aracın da saat 00.00’a kadar geçeceğini söyledi.

Kendilerinden sonra sınırı geçmek isteyen firmalara geçiş izni verilmediğini söyleyen Çakan, sevkiyatın durduğunu dile getirdi. Şimdiye kadar firmaların SOMO ile anlaşma yaptığını ve bu anlaşmayı Türk Dış Ticaret Müsteşarlığına sunmasının ardından geçişlerin yapıldığını hatırlatan Çakan, SOMO şirketinin Kuzey Irak’taki Kürt Yönetimini muhatap gösterdiğini ifade etti.

SOMO’nun hamlesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler gerildi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, “Türkiye’yi test etmek isteyenler, bunun bedelini öder” diyerek tepkisini dile getirdi. SOMO şirketinin Türk Firmalara gönderdiği açıklamaya göre, sevkiyatın devam etmesi için Türk firmalarının Irak’ın kuzeyindeki kürt yöneticilerle masaya oturması, yapılan anlaşmanın Türk Dış Ticaret Müsteşarlığı yetkililerinin tanıması gerektiği ileri sürüldü. Daha önceleri SOMO ile Türk firmalar anlaştığı takdirde sevkıyat gerçekleşiyordu. Ancak, Türk firmalarının parasını alamaması üzerine Türk Dış Ticaret Müsteşarlığı konuya müdahil oldu.

Müsteşarlığın belirlediği kıstaslar dışındaki anlaşmalara Türkiye tarafından izin verilmiyordu. 20 yıldan bu yana Irak’a petrol taşıyan tır şoförü Ekrem Sungur, Türk firmalarının Kuzey Irak’a petrol taşıdığını belirterek, firmaların bölgeden çekilmesi durumunda Kuzey Irak’taki insanların zarar göreceğini belirtti.