‘Türkiye jeotermal turizme ağırlık vermeli’

Federal Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Lale Akgün, Türkiye'nin turizm gelirlerini arttırması için jeotermal ve kış turizmine ağırlık vermesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin, Avrupa Birliği adaylığı konusunda üzerine düşen ev ödevlerini en iyi şekilde yaptığını ve bunu bütün Avrupa’nın da gördüğünü söyleyen Lale Akgün, Almanya’da yaşayan Türkler üzerine turizm stratejisi geliştirmek yerine alternatif turizm alanlarının oluşturulmasını teklif etti. Sahillerin beton yığını haline dönmesinin engellenmesi gerektiğinin altını çizen vekil, “Almanya’da yaşayan vatandaşlar zaten Türkiye için kazanılmış bir potansiyel. Bence Türkiye turizmi düşünürken ağırlığı herhangi bir turizme değil bundan sonra sağlık turizmine vermesi lazım. Türkiye’de şifalı sular çamur banyoları var. Bu nedenle gelecek turist devamlı gelecektir. Türkiye’ye bırakacağı para da daha fazla olacaktır. O bakımdan benim önerim Türkiye’nin sağlık turizmi veya dağ turizmine ağırlık vermesi gerekir.” dedi.

Turizm Bakanlığının gelecek turist sayısına göre değil de turistlerin geliş niteliğine göre sayım yapmasını isteyen Lale Akgün, “Eğer Türkiye sadece turist gelsin diye sayıya ağırlık verilirse önünde kötü örnekler var. Örneğin İspanya bütün kuzey sahilleri delik deşik olmuş. Yüksek binalarla kaplanmış ve kullanılmaz bir hale gelmiş ülke. İspanya bunu anladı ve adalarında sadece yüksek kaliteli turizme önem vermeye başladı. Türkiye’de bu hataları görmesi ve kaliteli turizme ağırlık vermesi, belirli ağırlıklarla turistleri ülkeye çekmesi lazım.”

15 günlüğüne sahilde güneşlenmek için gelen turistlerin bir kazanç sağlamayacağını söyleyen milletvekili, “Ülkeye gelen turislerin Turizm Bakanlığı’nın şimdiye kadar Türkiye’de görülmemiş şeyler yapması lazım. Örneğin doğu da kayak turizmi ve termal turizm yaygınlaştırabilir. Geleceğin bütün turistik noktaları bunlar. Yoksa 15 günlüğüne deniz kenarına yatmaya gelen turistler ileride bir önemi olmayacak.”